Obrázková kuchyň pro děti

Hledejte, co dobrého jsem pro vás v kuchyni ukryla. Vaše Margit

Zdravá kuchyň je místo, které nám doslova dodává energii a sílu pro život. Přeměnit starou rodinnou kuchyň na zdravou, plnou chutných a výživných potravin, však není snadné. Proto jsem sestavila tohoto průvodce, který vám nákupy maximálně usnadní. Dala jsem na něj samé dobré a zdravé věci, navíc s ohledem na vaši dietu i peněženku. Hodně můžete ušetřit také díky mým nákupním tipům ve Zdravých zprávách zasílaných přibližně jednou měsíčně na váš e-mail. Vaše Margit

Legenda k seznamu

 • (1) levné a široce dostupné
 • (2) dražší nebo sezónní zboží
 • (3) nákladné speciality a doplňky
 • (4) dieta filtruje vhodné potraviny

Zelenina

 • Čeleď liliovitých, jako cibule, česnek, pórek a pažitka.

  Nákup: Farmářské trhy, biobedýnky
 • Výživově nejbohatší dýně pocházející z japonského ostrova Hokkaido. Skvělý zdroj karotenoidů, má vysokou sytivost a velmi všestranné použití. Pro spoustu dýňové inspirace doporučuji: www.svetdyni.cz.

  Nákup: Farmářské trhy, biobedýnky
 • Jako mrkev, celer, petržel, pastinák, ředkvičky, ředkev, křen, červená řepa, vodnice, černý kořen a tuřín.

  Nákup: Farmářské trhy, biobedýnky
 • Brukvovité druhy, jako zelí, kapusta, kadeřávek (kadeřavá kapusta), květák, brokolice a růžičková kapusta.

  Nákup: Farmářské trhy, biobedýnky
 • Skvělý zdroj vitamínu C, prospěšných střevních bakterií a vzácného vitamínu K2: www.margit.cz. Doporučuji každý podzim naložit vlastní zelí a v průběhu zimy zkoušet domácí rychlopickles z různých druhů zeleniny nebo je kupovat od firmy SUNFOOD.

  Cena: 29 Kč / 250 g
  Nákup: Prodejny zdravé výživy, farmářské trhy
 • Jako salát, chřest, celer, zelí, špenát, endivie (štěrbák) a lístky jedlých divoce rostoucích bylin. Listy obsahují značný podíl vitamínu C, železa a fytochemikálií. Tmavěji zbarvené listy obvykle obsahují nejvíce živin.

  Nákup: Farmářské trhy, biobedýnky
 • Jako hrachové a fazolové lusky. Osahují draslík, fosfor, dále vitamíny B1, B2, PP a karotenoidy.

  Nákup: Farmářské trhy, biobedýnky
 • Čerstvé natě, které obsahují vonné a chuťově výrazné látky. Pro tyto rostliny je charakteristické, že jejich natě se v čerstvém stavu používají jako zelenina a sušené jako koření. Patří k nim bazalka, kopr, libeček, petrželová nať, estragon, koriandr, dobromysl, majoránka, saturejka, tymián a naťový celer.

  Nákup: Farmářské trhy, biobedýnky
 • Jako okurky, tykve, lilky, rajčata, papriky, brambory a melouny. Podle makrobiotiky jsou z této skupiny rajčata, lilky a brambory zdraví škodlivé a nedoporučují se konzumovat. Z pohledu výživové vědy jsou zejména rajčata zdraví prospěšná. Obsahují velké množství provitamínu A, vitamíny B1, B2 a C, fosfor, vápník a železo.

  Nákup: Farmářské trhy, biobedýnky
 • Roste v tropickém nebo subtropickém pásmu a doporučuji ji jen jako zpestření našeho jídelníčku: např. batáty (sladké brambory), slunečnice topinambur (židovské brambory), wasabi (japonský zelený křen), okra (ibišek jedlý), tamarillo (stromové rajče), čínská hořčice, jedlá chryzantéma, komatsuna (hořčicový špenát).

  Nákup: Supermarkety a internetové obchody
 • (2) Fenykl

  Zelenina (i koření) s voňavou natí a sladkou chutí podobné anýzu. Hodí se do polévek, grilované zeleniny a syrový také do salátů.

  Nákup: Supermarkety
 • (2) Houby

  Mají relativně malou výživnou hodnotu a pro mnohé jsou těžce stravitelné. Některé u nás netypické druhy, jako shitake, jsou v tradiční čínské medicíně vysoce ceněny a řazeny k superpotravinám.

  Nákup: Některé farmářské trhy
 • Mořské řasy jako kombu, hijiky, wakame, nori nebo arame.

  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Doma mám vždy hrášek do polévek, kukuřici do těstovinových omáček a rizota anebo špenát na omáčky. Z výživového hlediska je při správném skladování vhodná, ale pohledem tradiční čínské medicíny anebo makrobiotiky může ochlazovat, a proto ji doporučuji jen jako zpestření nabídky.

  Nákup: Obchody zdravé výživy
 • Jako chřest a artyčoky.

  Nákup: Farmářské trhy, biobedýnky
 • Zelenina by měla být ideálně obsažena v každém jídle. Obsahuje vitaminy, vlákninu, minerály a antioxidanty. Je prospěšná podobně jako ovoce a její velkou výhodou pro mnohé je, že neobsahuje tolik sacharidů.
  Skvělé je jíst zeleninu v nejrůznějších úpravách, čerstvou, šetrně tepelně upravovanou i kysanou (pickles). Některé druhy zeleniny je nejprospěšnější konzumovat syrové, jako například listové saláty či salátové okurky, a jiné raději tepelně upravené, jako třeba všechny druhy kořenové zeleniny anebo rajčata.
  Podle tradičních výživových filozofií studená zelenina organismus ochlazuje, vařená zahřívá. V létě jsou tedy ideální čerstvé saláty a na podzim je lepší upřednostnit zeleninu vařenou anebo pečenou.
  Na Margit.TV najdete video recepty na přípravu zeleninových pokrmů.

Ovoce

 • Jako hroznové víno, rybíz, angrešt, borůvky, brusinky, šípky, moruše, maliny, ostružiny, jahody, borůvky, brusinky a lesní jahody. Mají extra vysoký obsah antioxidačních živin, mnohé jsou řazeny mezi superpotraviny a považovány za nejzdravější skupinu mezi ovocem.

  Nákup: Farmářské trhy, biobedýnky
 • (1) Jablka

  Naše nejběžnější ovoce, které se nabízí v desítkách odrůd. Skvělé čerstvé i pro přípravu dezertů a koláčů, na sušení i pro pyré.

  Nákup: Farmářské trhy, biobedýnky
 • Jako jablka, hrušky a kdoule.

  Nákup: Farmářské trhy, biobedýnky
 • Jako švestky, třešně, višně, meruňky a broskve.

  Nákup: Farmářské trhy, biobedýnky
 • Jako citrony, mandarinky, pomeranče, grapefruity a limetky. K pravidelné konzumaci a pro dochucení se doporučují jen citrusy, ostatní pro zpestření a v zimě jen výjimečně. Makrobiotika doporučuje citrusy nekonzumovat.

  Nákup: Supermarkety
 • Jako banány, ananas, nektarinky, kiwi, nashi, papája, cukrové jablko nebo mango. Doporučuji jen pro občasné zpestření jídelníčku.

  Nákup: Supermarkety
 • Ovoce je zdrojem mnoha vitaminů, minerálních látek, fytochemikálií a vlákniny a z cukrů obsahuje nejběžněji fruktózu. Je skvělou alternativou ke sladkostem a do běžného jídelníčku patří.
  Co příliš nedoporučuji, je pravidelná konzumace koncentrátů ovoce, jako jsou nejrůznější ovocné džusy a šťávy, ve kterých může být nárazově vysoké množství cukrů. Omezená konzumace veškerého ovoce se doporučuje při terapeutických restriktivnějších formách nízkosacharidových diet.
  V tomto videu vysvětluji rozdíl mezi ovocem a ovocným cukrem.

Sušené plody

 • Brusinka se označuje také jako klikva. Brusinky mají antiseptické a antibiotické účinky, používají se k podpůrné terapii zánětů močových cest a střevní disbiózy. Pozor, většina brusinek je doslazována cukrem, mnohem vhodnější jsou nedoslazované anebo slazené pouze jablečným koncentrátem.

  Cena: od 50 Kč / 75 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • (1) Hrušky

  V lidovém léčitelství jsou využívány proti artritidě, dně, pro podporu tvorby moči a při kašli. Obsahují hodně cukrů, vlákniny a draslíku. Rozvařením hrušek jdou připravit povidla a rozemletím za sucha sladké sypání na kaše a drobenka na koláče.

  Cena: od 60 Kč / 100 g
  Nákup: domácí příprava, prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • (1) Jablka

  Naše nejzdravější a celoročně nejsnáze dostupné ovoce. Doporučuji nasušit si každý podzim vlastní zásoby pro celou zimu.

  Cena: od 60 Kč / 50 g
  Nákup: domácí příprava, prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Výborný zdroj karotenoidů a železa. Skvěle chutnají samotné, jsou oblíbeným přídavkem do snídaňových kaší, hodí se na pečení, k přípravě cukroví i do omáček. Doporučuji nasušit si v létě vlastní zásoby pro celou zimu.

  Cena: od 30 Kč / 100 g
  Nákup: domácí příprava, prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Skvělá možnost pro svačinky, na slazení dezertů, kaší a pečiva. Většinou výborné zdroje mnoha minerálních látek a karotenoidů. Vždy doporučuji jen přírodní nesířené varianty, ideálně v bio kvalitě. V běžných supermarketech je sušené ovoce obvykle sířené a často doslazované, což nedoporučuji. V terapii cukrovky a obezity při LCHF je sušené ovoce naprosto nevhodné kvůli velkým zdrojům cukrů.

  Nákup: domácí příprava, prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • (1) Rozinky

  Jsou skvělou náhradou cukrů v dezertech a pečivu, výborným zdrojem železa a antioxidantů.

  Cena: od 20 Kč / 100 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • (2) Banány

  Dodávají spoustu energie a vyšší obsah vitamínu B6, hořčíku, draslíku a železa a menší obsah antidepresivně působícího serotoninu. Doporučuji jen balení bez přidaného cukru.

  Cena: od 80 Kč / 100 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • (2) Datle

  Obsahují hodně energie a vlákniny, vitamíny skupiny B, draslík, železo, hořčík a vápník. Výborné doplnění energie pro sportovce a děti. Skvělé sladidlo pro dezerty za studena i náhrada cukrů v pečivu.

  Cena: od 100 Kč / 500 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • (2) Fíky

  Bohaté na vitamíny E, B6, B1 a B2. Z minerálů obsahují draslík, vápník, hořčík a železo, stopové prvky zinek, měď a mangan. Jsou vhodné při anémii, fyzické a psychické únavě nebo pro podporu pohybu střev.

  Cena: od 100 Kč / 500 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Sušené plody physalis z Peru. Mají vysoký obsah vitamínu C, díky kterému stačí necelých 50 gramů sušených plodů k zajištění jeho denní spotřeby. 100 gramů produktu pak přibližně pokryje doporučenou denní dávku vitamínu A. Díky obsahu beta-karotenu prospívá zraku. Goldenberries jsou i dobrým zdrojem vitamínu P – rutinu.

  Cena: od 80 Kč / 100 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Známá také jako goji nebo pod latinským názvem lycium chinese. Po staletí se v Číně používá jako omlazující ovoce. Příznivě harmonizuje činnost jater a ledvin; zprůchodňuje a uvolňuje energetické blokády v jaterních a ledvinových meridiánech. Výrazně posiluje obranyschopnost a imunitu organismu. Zlepšuje krvetvorbu a má vliv na snižování krevního tlaku. Podle tradiční čínské medicíny zvlhčuje plíce, čímž působí proti astmatu a některým druhům alergií. Obsahuje i železo, zinek a vápník.

  Cena: od 80 Kč / 100 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • (2) Mango

  Výborný zdroj provitamínu A a dalších antioxidantů, doporučuje se při onemocněních kůže.

  Cena: od 40 Kč / 80 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • (2) Moruše

  Sušené plody morušovníku, tvarem podobné ostružinám, obsahují vysoký podíl přírodních cukrů, a žádné tuky. Obsahují také široké spektrum vitamínů a minerálů, nejvíce vitamíny C a K, vápník, fosfor a železo. Moruše jsou ideální k přímé konzumaci, jako zdravá svačinka.

  Cena: od 60 Kč / 100 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Prášek ze špenátu je vhodný pro přípravu i dochucení jídel. Sušený špenát má stejné vlastnosti jako sušené bylinky. I malé množství přidané do pokrmu dokáže nahradit čerstvý špenát, kterého byste museli přidávat poměrně více.

  Cena: od 25 Kč / 35 g
  Nákup: Damodara, farmářské trhy
 • Skvělý zdroj železa a vlákniny. Doporučuji při anémii a jako sladidlo do kaše pro děti, kdy je možno předem namočené švestky rozmixovat na vynikající polevu.

  Cena: od 100 Kč / 500 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Dnes už lze koupit jednotlivé druhy sušené zeleniny a jejich směsi, i když většinou jen ve větších baleních a v nebio kvalitě. Proto doporučuji sušit vlastní.

  Nákup: domácí příprava, prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • (3) Ananas

  Dobrý zdroj manganu. Hodí se jako sladká svačinka i do snídaňových kaší anebo k ochucení bílých jogurtů.

  Cena: od 60 Kč / 80 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Sušené plody dřišťálu obecného se hodí do kompotů, ovocného cukroví i některých omáček. Lze z nich vyrobit marmeládu anebo šťávu na pití.

  Cena: od 60 Kč / 70 g
  Nákup: domácí příprava, prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Lyofilizované (neboli mrazem sušené) ovoce se napřed zamrazí při teplotě -80 °C a teprve poté se umisťuje do sušičky, kde se pod tlakem suší. Ovoce si tak lépe zachová své tvarové i chuťové vlastnosti. Mrazem sušené ovoce, nejčastěji borůvky, broskve, ostružiny, višně, jahody, maliny, mango anebo banány, je ideální jako zdravá svačinka, hodí se do kaší nebo jogurtů a je to i skvělá náhrada za bonboniéru.

  Cena: od 130 Kč / 100 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Rozmixované a na plátech sušičky usušené ovoce, běžně se v obchodech nenabízí, ale jde snadno připravit doma.

  Nákup: domácí příprava

Bylinky a květy

 • (1) Bazalka

  Usnadňuje trávení, ulehčuje odkašlávání, zlepšuje činnost ledvin, uklidňuje nervy a navozuje dobrou náladu. Je základní součástí pesta.

  Cena: od 15 Kč
  Nákup: běžně dostupné, farmářské trhy, biobedýnky a nejlépe domácí pěstování
 • Listy dubáčku (svým tvarem připomínají listoví dubu) jsou měkké a mají oříškovou, lehce nahořklou chuť. Hodí se do salátů nebo houbových pokrmů.

  Cena: od 15 Kč
  Nákup: běžně dostupné, farmářské trhy, biobedýnky a nejlépe domácí pěstování
 • Někdy se mu říká francouzská petržel. Přidává se do polévek, hodí se k ochucení pomazánek, bylinkových másel, zeleninových pokrmů, salátů, masa a ryb.

  Cena: od 10 Kč
  Nákup: běžně dostupné, farmářské trhy, biobedýnky a nejlépe domácí pěstování
 • (1) Kopr

  Nedílná součást koprovky a kulajdy. Výborně se hodí do tvarohových a vaječných pomazánek, bylinkových másel i grilovaných jídel. V lidovém léčitelství se používá při žaludečních potížích a špatném trávení.

  Cena: od 15 Kč
  Nákup: běžně dostupné, farmářské trhy, biobedýnky a nejlépe domácí pěstování
 • Jedna ze základních součástí indického karí, používá se hlavně v ostré mexické, arabské anebo čínské kuchyni. Je také klasickou přísadou do perníku. Hodí se při přípravě jehněčího, vepřového a hovězího masa či ryb. Využívá se i ve výrobě alkoholických nápojů včetně vín.

  Cena: od 10 Kč
  Nákup: běžně dostupné, farmářské trhy, biobedýnky a nejlépe domácí pěstování
 • V lidovém léčitelství se používá jako prostředek proti stresu. Obsahuje linalool, který uklidňuje a utlumuje naši nervovou soustavu. Plátěný sáček se sušenou levandulí vložený pod polštář údajně podporuje klidný spánek. Také je možné ji dávat do skříní s oblečením.

  Cena: od 15 Kč
  Nákup: běžně dostupné, farmářské trhy, biobedýnky a nejlépe domácí pěstování
 • Pro jeho silnou chuť a vůni se mu někdy říká zelené Maggi. Hodí se do polévek, bujónů, guláše, sýrů a také do salátů, rýže a bramborové kaše. V lidovém léčitelství bývá využíván při nemocech močových cest, pomáhá zlepšit trávení.

  Cena: od 20 Kč
  Nákup: běžně dostupné, farmářské trhy, biobedýnky a nejlépe domácí pěstování
 • V lidovém léčitelství se používá k léčbě onemocnění ledvin, močového měchýře a dýchacích cest.

  Cena: od 15 Kč
  Nákup: běžně dostupné, farmářské trhy, biobedýnky a nejlépe domácí pěstování
 • (1) Máta

  Výborná na zdobení jídel nebo přípravu nápojů. Celkově podporuje trávení a má uklidňující účinky na náš metabolismus, pomáhá proti bolestem trávicího traktu, vyhání duchy z bříška a podporuje tvorbu žluči. Čaj je vhodný při nachlazení a dalších onemocněních dýchacích cest, má protizánětlivé a dezinfekční účinky, obsažený mentol usnadňuje dýchání.

  Cena: od 15 Kč
  Nákup: běžně dostupné, farmářské trhy, biobedýnky a nejlépe domácí pěstování
 • V kuchyni se používá podobně jako tymián. V lidovém léčitelství se používá k léčbě suchého kašle a zánětu průdušek. Mateřídouška spolu s jitrocelem je starým osvědčeným prostředkem při nemocech dýchacích cest.

  Cena: od 20 Kč
  Nákup: běžně dostupné, farmářské trhy, biobedýnky a nejlépe domácí pěstování
 • Čerstvé a mladé lístky meduňky se hodí k ochucení zeleninových salátů, do bylinkových omáček a másla nebo na zdobení dezertů. Vařením i sušením ztrácí aroma. Meduňkový čaj je vhodný při nespavosti a meduňka jako lék se používá k terapii úzkosti, snižuje krevní tlak, tlumí bolesti a zlepšuje zažívání.

  Cena: od 15 Kč
  Nákup: běžně dostupné, farmářské trhy, biobedýnky a nejlépe domácí pěstování
 • (1) Oregano

  Má mírně slanou, kořeněně aromatickou chuť. Nejvíce se hodí do italské kuchyně na těstoviny, pizzu a rajčatové saláty. Zlepšuje trávení tučných jídel.

  Cena: od 20 Kč
  Nákup: běžně dostupné, farmářské trhy, biobedýnky a nejlépe domácí pěstování
 • Smetánka lékařská není plevel, ale cenná léčivá rostlina. V lidovém léčitelství se používá především pro zlepšení trávení, k pročištění žaludku anebo odstranění únavy. Pampeliška může také prospívat při cukrovce, chronickém zánětu jater i poruchách metabolismu. Z pampelišek se nejčastěji připravuje čaj, sirup, med anebo salát.
  V tomto článku na margit.cz najdete recept na kokosovou pampeliškovou kávu.

  Nákup: běžně dostupné a nejlépe z domácí zahrádky
 • Obsahuje mnoho vitamínu C a podporuje trávení. Najemno nakrájenou pažitkou je možno dochutit pomazánky, jídla s vejci nebo polévky.

  Cena: od 15 Kč
  Nákup: běžně dostupné, farmářské trhy, biobedýnky a nejlépe domácí pěstování
 • Obsahuje kyselinu listovou, osvěžuje dech a podporuje močení.

  Cena: od 15 Kč
  Nákup: běžně dostupné, farmářské trhy, biobedýnky a nejlépe domácí pěstování
 • Listy kozlíčku polníčku mají jemně nasládlou, oříškovou chuť. Hodí se do salátů, omáček na těstoviny, zeleninových směsí i polévek. Dá se také upravovat jako špenát.

  Cena: od 15 Kč
  Nákup: běžně dostupné, farmářské trhy, biobedýnky a nejlépe domácí pěstování
 • Nenáročná bylina, kterou můžeme pěstovat po celý rok, nejlépe v misce s vlhkou vatou. V zimním a předjarním období je cenným zdrojem vitamínu C. Listy mají podobnou chuť jako ředkvička. Hodí se do pomazánek, zeleninových salátů, paštik i jako ozdoba ve studené kuchyni.

  Cena: od 15 Kč
  Nákup: běžně dostupné, farmářské trhy, biobedýnky a nejlépe domácí pěstování
 • Podporuje krevní oběh a lehce zvyšuje krevní tlak, uklidňuje mysl, odhání pocity úzkosti a uvolňuje vnitřní napětí. Pomáhá od bolestí nervového původu, jako například u některých typů migrén. Doporučuji vyzkoušet při nespavosti.

  Cena: od 25 Kč
  Nákup: běžně dostupné, farmářské trhy, biobedýnky a nejlépe domácí pěstování
 • (1) Rukola

  Používá se k ochucení salátů, těstovin, masových jídel i mořských plodů. Rukola se u nás nepěstuje, dováží se. V České republice bývá často nahrazována svou příbuznou – roketou, kterou můžeme pěstovat podobně jako řeřichu.

  Cena: od 15 Kč
  Nákup: běžně dostupné, farmářské trhy, biobedýnky a nejlépe domácí pěstování
 • Hodí se k ochucení vepřového, telecího, husího, kachního i jehněčího masa, ryb, čerstvých sýrů a jídel z fazolí. Oblíbená součást omáček anebo nádivek, přidává se do bylinných směsí. Do hotových jídel lze přidat i květ, dodá mu barvu i vůni. V lidovém léčitelství se používá k léčbě bolestí, nachlazení, revmatismu.

  Cena: od 15 Kč
  Nákup: běžně dostupné, farmářské trhy, biobedýnky a nejlépe domácí pěstování
 • Nedílná součást balkánské kuchyně, ale je oblíbená i ve staročeské kuchyni. Ulevuje při žaludečních potížích, nadýmání a špatném trávení. Působí protizánětlivě. Má uklidňující účinek na nervovou soustavu, působí močopudně a povzbuzuje chuť k jídlu. Podle některých zdrojů vyvolává v lidském organismu pohlavní svěžest, a proto se doporučuje ke zbavení frigidity u žen a impotence u mužů.

  Cena: od 15 Kč
  Nákup: běžně dostupné, farmářské trhy, biobedýnky a nejlépe domácí pěstování
 • (1) Stévie

  Nekalorické, přírodní sladidlo z lístků jihoamerické rostlinky, kterou lze pěstovat i u nás, 300x sladší než cukr. Vhodná i pro diabetiky a díky svému antibakteriálnímu působení i jako prevence zubního kazu.

  Cena: od 45 Kč
  Nákup: běžně dostupné, farmářské trhy, biobedýnky, prodejny a internetové obchody zdravé výživy a nejlépe domácí pěstování
 • (1) Tymián

  Má univerzální použití. Hodí se do omáček, polévek, zeleninových salátů. Lze jej přidat ke kysanému zelí, do rýžových pokrmů anebo těstovinových omáček. V kombinaci s oreganem a bazalkou je pravidelnou součástí bylinek na pizzu.

  Cena: od 15 Kč
  Nákup: běžně dostupné, farmářské trhy, biobedýnky a nejlépe domácí pěstování
 • V lidovém léčitelství se používá především při nemocech dýchacích cest, zvláště při silném zahlenění, kašli, černém kašli, plicním astmatu, dokonce i při tuberkulóze plic. Čerstvé listy jitrocele bývaly také oblíbeným léčivým prostředkem na rány.

  Cena: od 15 Kč
  Nákup: běžně dostupné, farmářské trhy, biobedýnky a nejlépe domácí pěstování
 • Mladé rostliny sbírané brzy na jaře se hodí do salátů, jako špenát nebo se přidávají do játrových knedlíčků a velikonoční nádivky. V lidovém léčitelství se používá při nemocech kloubů, krvácení z dásní anebo chudokrevnosti.

  Nákup: vlastní sběr
 • Nejlépe z vlastní zahrady nebo květináčů na balkoně či kuchyni. Okvětní lístky lze přidávat do salátů, k ozdobení chleba i na dezerty.

  Cena: od 25 Kč
  Nákup: běžně dostupné, farmářské trhy, biobedýnky a nejlépe domácí pěstování
 • Hodí se do polévek, omáček, masa i do čerstvých zeleninových salátů. Má mírnější chuť než klasický česnek V lidovém léčitelství se se používá ke snížení krevního tlaku, proti chřipce a astmatu.

  Cena: od 45 Kč
 • Nejlépe z vlastní zahrady nebo květináčů na balkoně či kuchyni. Okvětní lístky lze přidávat do salátů, k ozdobení chleba i na dezerty.

  Cena: od 15 Kč
  Nákup: běžně dostupné, farmářské trhy, biobedýnky a nejlépe domácí pěstování
 • Nejlépe z vlastní zahrady, kde namísto sterilní, chemicky ošetřované trávy necháte přirozeně růst i kytky.

  Cena: od 20 Kč
  Nákup: běžně dostupné, farmářské trhy, biobedýnky a nejlépe domácí pěstování

Luštěniny

 • Po oloupání hnědé slupky má červené (přesněji oranžové) zbarvení. Chybějící slupka přispívá ke zlepšení stravitelnosti a ke snížení nadýmání. Nenamáčí se, při vaření se mění její barva z červené na žlutou a má tendenci se velmi rychle uvařit, po 10 minutách varu ji rozvaříte na kaši. Proto je možno ji použít i k zahuštění polévek a gulášů nebo různých směsí k rýži či těstovinám. Pokud chcete zachovat její barvu, můžete do pokrmu přidat kurkumu. Solte až těsně před koncem vaření. Je bohatým zdrojem železa, selenu, fosforu, zinku, vitamínu B6 a ideální potravinou pro těhotné ženy i malé děti. Dodává bílkoviny a železo, ale bez nadýmání, běžného u ostatních luštěnin.

  Cena: od 45 Kč / 500 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • (1) Cizrna

  Skvěle chutnající luštěnina s vyšším množstvím vápníku a železa. V kuchyni lze použít do salátů, pomazánek, na zahuštění omáček i jako přílohu k hlavnímu jídlu. Proslavená je hlavně arabskou pomazánkou hummus.

  Cena: od 45 Kč / 500 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Malá, tmavě červená až hnědá semena. Podle makrobiotiky podporují činnost ledvin.

  Cena: od 50 Kč / 500 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Velké, skvěle chutnající a syté fazole bílé či strakaté barvy. Po uvaření chutnají jako kaštany. Fazole řadím mezi superpotraviny, prospívají zejména jako prevence diabetu, nemocí srdce a nadváhy.

  Cena: od 65 Kč / 500 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • U nás nejznámější klasická velkozrnná hnědá čočka má vysoký obsah škrobu a hůře stravitelnou slupku, a proto se před vařením namáčí, nejlépe přes noc. Oblíbenou českou klasiku – čočku nakyselo s uzeninou však nedoporučuji. Skvělá je v rizotu nebo v polévkách a salátech.

  Cena: od 35 Kč / 500 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Prospívá podrážděnému žaludku a slinivce. Před vařením se nemusí namáčet, ale velmi snadno se rozvaří. Používá se hlavně v indické kuchyni, na husté čočkovo-zeleninové karí.

  Cena: od 40 Kč / 500 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Přirozeně bezlepkový. Půlený je lépe stravitelný, nemusí se namáčet, hodí se k přípravě kaší, pyré a hustých polévek. Zasytí.

  Cena: od 15 Kč / 500 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Je drobnější, podobá se kaviáru, odtud také její název beluga. Není nutné ji před přípravou namáčet a po uvaření dobře zachovává tvar. Skvěle se hodí do polévek, salátů anebo pomazánek.

  Cena: od 85 Kč / 500 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Mají červenou až hnědou barvu, nasládlou chuť a hodně se používají v mexické kuchyni.

  Cena: od 30 Kč / 500 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Semena rostliny vigna zlatá svou chutí připomínají zelený hrášek. Fazole je potřeba nechat několik hodin namočené ve vodě, optimálně přes noc. Poté je lze vařit anebo nechat naklíčit, což je nejčastější způsob jejich přípravy. Hodně se používají v čínské a indické kuchyni.

  Cena: od 45 Kč / 500 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Bezlepkové polévky se zeleninou a instantními luštěninovými nudlemi. Stačí zalít vroucí vodou a počkat 1–2 minuty. Příchutě jako hrášková se špenátem, rajčaty a kokosem, čočková s mrkví a petrželí nebo fazolová s kapustou.

  Cena: od 17 Kč / balení
  Nákup: Damodara, prodejny zdravé výživy a farmářské trhy
 • Velká zelená čočka je hodně podobná hnědé čočce. Po uvaření má hnědo-zelenou barvu a chutná jako neloupaná červená čočka.
  Tmavozelená čočka je drobná, nerozvařuje se. Po uvaření je světlejší, má olivovou barvu.

  Cena: od 85 Kč / 500 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Luštěniny jsou důležitým zdrojem bílkovin, minerálních látek jako vápník, fosfor, draslík a zejména vitamínů skupiny B. Jejich pravidelná konzumace napomáhá snižovat hladinu cukru a tuků v krvi, takže chrání před vznikem diabetu a srdečně cévních onemocnění. I když všichni vědí, že jsou luštěniny zdravé a výživné, nekonzumujeme je tak často, jak bychom měli. Odrazuje nás totiž dlouhá doba přípravy, namáčení a především obavy z jejich špatného trávení. V tomto článku uvádím tipy, jak luštěniny správně připravit. Výborně se hodí jako hlavní jídlo, do polévek, salátů a pomazánek. Sóju jako luštěninu nedoporučuji, pouze potraviny z ní – tempeh, sójovou omáčku a miso pastu.

Koření a dochucovadla

 • (1) Česnek

  Sušený česnek můžeme využít všude tam, kde používáme česnek čerstvý. Chutná jemněji než jeho syrová varianta. Česnek je nezbytnou součástí řady pokrmů – polévek, zeleninových směsí, mletých a pečených mas, marinád anebo pomazánek. Nejlépe v bio kvalitě.

  Cena: od 10 Kč / 25 g
  Nákup: běžně dostupné
 • Chilli velice efektivně zrychluje metabolismus a jeho dostatek v jídlech je uváděn jako jeden z důvodů, proč se mnohem méně Asiatů potýká s nadváhou. Pálivou chuť chilli způsobuje rostlinný alkaloid kapsaicin. V koncentrované podobě může být nebezpečný a u některých obzvláště silných chilli papriček může vyvolat pocit pálení nejen při konzumaci, ale i při doteku s holou kůží. V rozumných koncentracích má však na organismus jednoznačně pozitivní účinky. K těm hlavním, a pro sportovní výživu nedocenitelným, patří výrazné zrychlování metabolismu, takže zamezuje ukládání nežádoucích tuků. Ovšem i jeho další vlastnost – výrazná podpora krevní cirkulace – je velice přínosná a pomáhá k rychlejšímu prokrvení svalů při fyzické námaze. Mimoto díky molekulám kapsaicinu ničí chilli papričky nebezpečné bakterie. Lze je koupit i v bio a fair trade kvalitě, ale také jednoduše vypěstovat doma a usušit si do zásoby vlastní.

  Cena: od 25 Kč / 50 g
  Nákup: běžně dostupné a nejlépe domácí pěstování
 • Směs koření v bio kvalitě k ochucení těsta pro domácí chléb a pečivo. Doporučuji chlebové koření od Sonnentoru, kde jej nabízejí ve dvou variantách – celé nebo hrubě mleté.

  Cena: od 50 Kč / 50 g
 • Voňatka citronová (citronela) je široce používána jako koření v asijské kuchyni i jako léčivá bylina k přípravě lahodného čaje. Má jemnou citrusovou příchuť. Nejlépe v bio kvalitě.

  Cena: od 45 Kč / 25 g
  Nákup: běžně dostupné
 • (1) Divizna

  Doporučuji v podobě čaje při kašli, černém kašli, zánětu průdušek, zahlenění, chrapotu a astmatu. Nejlépe v bio kvalitě.

  Cena: od 79 Kč / 50 g
  Nákup: běžně dostupné a nejlépe vlastní sběr
 • Pasta z mletých hořčičných semínek. V bio kvalitě většinou jen dochucovaná kvalitním octem, solí a kořením. V nebio kvalitě často s mnoha aditivy, a proto nedoporučuji.

  Cena: od 75 Kč / 200 g
  Nákup: běžně dostupné
 • Patří k nejzdravějším druhům octa, protože obsahuje velké množství vitamínů (především C a skupiny B), antioxidantů a minerálů (hlavně železo, hořčík, draslík, sodík a vápník). Nejčastěji se používá k ochucení salátových zálivek, omáček anebo polévek. Obsahuje jablečný pektin (přírodní zdroj vlákniny), který podporuje zdravé trávení. Jablečný ocet působí antibakteriálně, posiluje imunitu i metabolismus a snižuje cholesterol.

  Cena: od 30 Kč / 500 ml
  Nákup: běžně dostupné a nejlépe domácí výroba
 • Po šafránu a vanilce je kardamom třetí nejdražší koření. Nedílná součást kořeněných směsí v indické a arabské kuchyni. Používá se také často při pečení sladkých pokrmů v severských zemích. Špetka kardamomu je výborná také do kávy. Nejlépe v bio kvalitě.

  Cena: od 35 Kč / 20 g
  Nákup: běžně dostupné
 • (1) Kečup

  Kvalitní bio kečup obsahuje vysoký podíl na jižním slunci zralých šťavnatých rajčat, je dochucený vybraným kořením. Vyrobený bez konzervačních látek a barviv. Nejlepší je domácí kečup bez chemie a plný rajčat. Vhodný pro bezlepkovou dietu. Ideální zdroj lycopenu, chránícího před rakovinou prostaty.

  Cena: od 30 Kč / 300 g
  Nákup: běžně dostupné a nejlépe domácí výroba
 • (1) Kmín

  Charakteristické koření indické kuchyně. Je součástí mnoha kořeněných směsí, z nichž nejznámější je Garam Masala. V české kuchyni skvěle dochucuje jídla z brambor a chlebové těsto.

  Cena: od 20 Kč / 20 g
  Nákup: běžně dostupné
 • Mletý koriandr má nasládlou pikantní chuť s ořechovým podtónem. Využívá se především v čínské a indické kuchyní. Přidává se i do chleba, vánočního cukroví a perníku. Používá se také ve směsích určených ke kořenění salátů, mas anebo paštik. Nejlépe v bio kvalitě.

  Cena: od 35 Kč / 100 g
  Nákup: běžně dostupné
 • (1) Kurkuma

  Úžasné indické koření, ale také lék doporučovaný v tradiční čínské medicíně i Áyurvédě. V moderní medicíně je nejvíce oceněno její protizánětlivé působení při vnitřním i vnějším použití. Nejlépe v bio kvalitě.

  Cena: od 30 Kč / 50 g
  Nákup: běžně dostupné
 • Čaj pro pohodu a harmonii, nejlépe v bio kvalitě. Také skvělý lék při boji s nachlazením a pro zlepšení trávení. Rovněž nejvíce doporučuji nasbírat si vlastní.

  Cena: od 40 Kč / 50 g
  Nákup: běžně dostupné a nejlépe vlastní sběr
 • Čaj se doporučuje při nadýmání, plynatosti i suchém, dráždivém kašli. Posiluje nervy a reguluje bolestivou menstruaci. Nejlépe v bio kvalitě.

  Cena: od 30 Kč / 50 g
  Nákup: běžně dostupné a nejlépe vlastní sběr
 • Má velmi aromatickou vůni a lehce štiplavou a silně kořeněnou chuť. Hodí se do bramborových pokrmů (polévek, kaší apod.) anebo do sladkých jídel, a stačí ho opravdu pouze malé množství. Nejlépe v bio kvalitě.

  Cena: od 70 Kč / 30 g
  Nákup: běžně dostupné
 • (1) Paprika

  Zdroj zdraví prospěšných karotenoidů, vitamínu C a skvělé chuti. Doporučuji, jako ostatní koření v bio kvalitě, anebo při cestě na jižní Slovensko koupit skvělou maďarskou.

  Cena: od 20 Kč / 30 g
  Nákup: běžně dostupné
 • Ostré koření se hodí k tučnějšímu masu (kachně, huse) a do polévek (např. rybích). Nejlépe v bio kvalitě.

  Cena: od 50 Kč / 25 g
  Nákup: běžně dostupné
 • (1) Pepř

  Zjemňuje a zostřuje pikantní, stejně jako sladké pokrmy: saláty, dressingy, čerstvé těstoviny, maso, ryby a perník naléhavě potřebují něco z jeho ostrosti. Neexistuje téměř nic, k čemu by se pepř nehodil. Nejvhodnější je namlít nebo rozdrtit pepř až těsně před použitím a přidat ke konci vaření, protože aroma je velmi prchavé. Nejlépe v bio kvalitě.

  Cena: od 20 Kč / 20 g
  Nákup: běžně dostupné
 • Obvykle obsahuje rozmarýn, bazalku a tymián, někdy také majoránku, dobromysl, saturejku, estragon, v americké variantě se přidává i levandule. Používá se zejména pro ochucení dušené zeleniny, grilovaného masa a ryb. Je možno koupit hotové, nejlépe v bio kvalitě, anebo si namíchat vlastní.

  Cena: od 15 Kč / 50 g
  Nákup: běžně dostupné
 • Kvalitní omáčka, nejlépe v bio kvalitě, obsahuje především rajčata, je doplněná další zeleninou, dochucená olivovým olejem a kořením. Ideální zdroj lycopenu, ochraňující před rakovinou prostaty. Doporučuji vyzkoušet i přípravu vlastní domácí.

  Cena: od 40 Kč / 190 g
  Nákup: běžně dostupné a nejlépe domácí výroba
 • (1) Šípky

  Podle mne super základ do marmelády a nejlepší bylinka do čaje, kterou je možno přidávat k jakýmkoliv ostatním druhům bylin. Doporučuji v bio kvalitě a nejlépe vlastnoručně sbíraný.

  Cena: od 30 Kč / 50 g
  Nákup: běžně dostupné a nejlépe vlastní sběr
 • Zemito-dřevitá chuť se hodí k mléčné rýži, kompotu a koláči. Velmi dobře harmonizuje také se všemi druhy sušeného ovoce. Skvěle chutná např. v na sladko připraveném kuskusu se sušeným ovocem, jablky, skořicí a citronovou šťávou. Ale i babiččiny meruňkové knedlíky jsou se skořicí neodolatelné. Špetka hnědého prášku navoní čokoládové nápoje a kávu. Skořice se hodí také do mnoha arabských a indických jídel. Nejlépe v bio kvalitě.

  Cena: od 40 Kč / 40 g
  Nákup: běžně dostupné
 • (1) Sůl

  Té úplně nejobyčejnější a nejlevnější kuchyňské soli máme všichni kvůli polotovarům nadbytek. Na domácí použití proto doporučuji prospěšnější speciální soli, jako jsou např. růžová a černá sůl. Barevný odstín způsobuje přítomnost oxidu železa a minerální látky (vápník, draslík, hořčík, železo, zinek, mangan, stopové množství jódu), které jsou pro tělo velmi snadno vstřebatelné, protože jsou přítomny v tzv. koloidní formě. Jak je to se škodlivostí a (ne)omezováním soli, vysvětluji v tomto článku.

  Cena: od 25 Kč / 200 g
  Nákup: běžně dostupné
 • (1) Zázvor

  Sušený závor je pikantnější a ostřejší než zázvor čerstvý. Nedílná součást pokrmů asijské, latinsko-americké, karibské a africké kuchyně. Nejlépe v bio kvalitě.

  Cena: od 25 Kč / 40 g
  Nákup: běžně dostupné
 • (2) Agar

  Zahušťovadlo z mořských řas, nejpraktičtější je v práškové podobě. Vhodný pro přípravu dezertů i marmelád. Nejlépe v bio kvalitě.

  Cena: od 35 Kč / 30 g
  Nákup: běžně dostupné
 • Himálajské nerafinované soli s charakteristickou výraznou chutí po vajíčkách. Vhodné i jako zdroj síry a díky nižšímu obsahu sodíku při potřebě omezit solení. Bez chemických přísad a bez jodu.

  Cena: od 20 Kč / 500 g
  Nákup: běžně dostupné
 • Český luštěninový výrobek, který není nutné dále tepelně upravovat. Stačí přidat do hotových jídel, polévek nebo podávat jako přílohu či pochutinu. Vhodná pro vegany i při bezlepkové dietě.

  Cena: 49 Kč za 180 g
  Nákup: Online obchod výrobce: vsehomlynek.cz
 • Křupky z luštěnin, které lze pojídat na svačinku, anebo přidávat k dochucení a zvýšení množství živin k hotovým polévkám na talíři.

  Cena: 61 Kč za 180 g
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • (2) Kakao

  Kvalitní kakao je superpotravina, kterou moc doporučuji. Kakaové boby jsou dobrým zdrojem hořčíku, jenž podporuje nervovou soustavu, síry, která zlepšuje vzhled kůže a vlasů, železa a manganu nezbytných pro krvetvorbu, chromu, který reguluje metabolismus cukrů, zinku podporujícího imunitní systém a mědi, jež podporuje krvetvorbu a imunitu. Díky vysokému obsahu antioxidantů má kakao jednu z nejvyšších ORAC hodnot. (ORAC je metoda měření antioxidační kapacity různých potravin a doplňků.) Kakaové boby obsahují také tuky, především kyselinu stearovou, nasycený tuk, který neovlivňuje hladinu cholesterolu. Kakao obsahuje rovněž vysoké množství ochranných antioxidačních flavonoidů, které ve studiích prokazují schopnost napomáhat terapii vysokého krevního tlaku a diabetu a které také podporují imunitní systém. Kakaové boby jsou považovány za nejlepší přirozené antidepresivum, a to díky obsahu dopaminu a serotoninu, jež příznivě ovlivňují duševní zdraví i náladu. Nejlépe v bio kvalitě.

  Cena: od 25 Kč / 100 g
  Nákup: běžně dostupné
 • (2) Marmite

  Marmite je britská pomazánka vyráběná z kvasnicového extraktu s vysokým obsahem vitamínů skupiny B. Je lepkavá, tmavě hnědé barvy a velmi výrazné chuti, která rozděluje názory spotřebitelů. Slogan společnosti vyrábějící Marmite zní: „Buď ho miluješ, nebo nenávidíš.“ Obdobou velmi podobného složení je australská pomazánka Vegemite. Nejlépe v bio kvalitě.

  Cena: od 199 Kč / 250 g
  Nákup: běžně dostupné
 • Miso je název pro pastu z fermentovaných sójových bobů, případně i některých obilovin. Jedná se o tradiční, a díky fermentaci dobře stravitelný, zdraví prospěšný sójový výrobek. Miso je zdrojem bakterií, které jsou důležité pro střeva. Pozor, někteří výrobci používají při přípravě sójové omáčky chemickou hydrolýzu namísto tradiční fermentace. Chemicky připravené miso rozhodně není možné doporučit. V kuchyni se miso osvědčuje i k dochucení polévek, do nichž se chviličku před dovařením přidává přibližně jedna polévková lžíce misa, kterou jsme rozmíchali v troše vody. Miso neodmyslitelně patří k japonské kuchyni. Nejlépe v bio kvalitě.

  Cena: od 130 Kč / 500 g
  Nákup: běžně dostupné
 • (2) Pudink

  Doporučuji prášky z kukuřičného škrobu, jako nabízí např. Alnatura a Amylon.

  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Směs květů a koření s cukrem pro dezerty a koláče, Sonnentor.

  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Směs květů a koření v bio kvalitě pro asijskou kuchyni od Sonnentoru. U nás doma nezbytná součást rizota.

  Cena: od 111 Kč / 35 g
  Nákup: www.sonnentor.com, běžně dostupné
 • Tradiční fermentovaný japonský výrobek ze sóji, k dochucování pokrmů. Některé sójové omáčky obsahují i obiloviny, a potom nejsou vhodné při bezlepkové dietě. Nejlépe v bio kvalitě.

  Cena: od 49 Kč / 500 ml
  Nákup: běžně dostupné
 • Aromatická středomořská směs pro brambory nebo špek, Sonnentor.

  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • (2) Umeocet

  Ocet z umešvestiček, vhodný do salátů, polévek i omáček. Nejlépe v bio kvalitě.

  Cena: od 30 Kč / 200 ml
  Nákup: běžně dostupné
 • Pasta z umešvestiček k dochucení pomazánek a jídel, má slanokyselou chuť. Nejlépe v bio kvalitě.

  Cena: od 65 Kč / 50g
  Nákup: běžně dostupné
 • (2) Vanilka

  V kuchyni doporučuji používat jen lusk nebo prášek z pravé vanilky a v bio kvalitě, jako nabízí například Lifefood. Skvělá přísada do sladkých jídel a nápojů.

  Cena: od 90 Kč / 1 ks nebo od 188 Kč / 15 g
  Nákup: běžně dostupné
 • Zeleninový základ v prášku pro přípravu polévek nebo základu omáček.

  Cena: od 33 Kč / 66 g
  Nákup: běžně dostupné
 • (3) Zatar

  Tradiční směs koření z Palestiny, servíruje se v misce jako příloha k chlebu s olivovým olejem, k tvarohu nebo jogurtu. Moc doporučuji vyzkoušet.

  Cena: od 39 Kč / 100 g
  Nákup: běžně dostupné

Obiloviny a těstoviny

 • (1) Bulgur

  Polotovar připravený z naklíčené, usušené, nahrubo rozlámané a uvařené pšenice. Jedná se o tradiční, lehce stravitelný pokrm, který je hojně užívaný v zemích Blízkého východu.

  Cena: od 30 Kč / 500 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • (1) Jáhly

  Oloupaná zrnka prosa. Jsou součástí mnoha tradičních českých pokrmů jako jahelníku (na sladko i na slano), jahelné kaše a jahelných škubánků. Obsahují minerály jako draslík, hořčík, fosfor, měď, železo zinek, vlákninu a vitamíny skupiny B.

  Cena: od 25 Kč / 500 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Typické staročeské jídlo, a v podobě kuby dokonce vánoční pokrm. Kroupy jsou vhodné do polévek, pomazánek, salátů, k zapékání, dušení i jako příloha. Vývar z krup doporučuji podávat při trávicích obtížích.

  Cena: od 25 Kč / 500 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • (1) Kuskus

  Marocké lidové jídlo. Kuskus je tvrdozrnná pšenice zpracovaná do drobných kuliček. Běžně se vyrábí z pšenice zbavené obalů, ta proto přichází o řadu vitamínů, minerálů a o vlákninu. Výživově bohatší je celozrnný kuskus.

  Cena: od 30 Kč / 500 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Náhrada klasické rýže v LCHF stravě. Jak ji připravit a ochutit vysvětluji společně s Janou Dell-Plotnárkovou v tomto videu na Margit.TV.

  Cena: od 20 Kč / 1 kg
  Nákup: domácí příprava
 • Obsahuje otruby, klíček i endosperm, optimální poměr škrobu, bílkovin, tuku, vlákniny a navíc spoustu vitamínů a minerálních látek.

  Cena: od 25 Kč / kg
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Má vyšší obsah minerálních látek než klasická bílá mouka. Je nejvhodnější pro pečení chleba.

  Cena: od 20 Kč / kg
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Náhrada klasických těstovin v LCHF stravě. Doma připravované těstoviny bez mouky podle Lucie Grusové z paleosnadno.cz, kterým už nikdo neřekne jinak než grusetky. Připravují se z mozzarelly, vajec a psylia. Recepty na jejich přípravu najdete na webových stránkách Lucie Grusové a Janiny Černé.

  Cena: od 30 Kč
  Nákup: domácí příprava
 • Oves má posilující účinky. Ovesné vločky jsou lehce stravitelné, obsahují lehce rozpustnou vlákninu, která reguluje tuky a glukózu v krvi, uklidňují nervy a tlumí zvýšenou činnost štítné žlázy.

  Cena: od 20 Kč / 500 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Skvělý základ pro přípravu bezlepkových palačinek a kaší.

  Cena: od 30 Kč / 500 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Nejkvalitnější odrůda dlouhozrnné rýže, pěstované na jižních svazích Himálají v Indii a Pákistánu. Bílá basmati má odstraněnu vnější slupku. Je snadno a rychle stravitelná a jako všechny druhy rýže přirozeně bezlepková.

  Cena: od 50 Kč / 500 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Připomíná rýži basmati, ale na rozdíl od ní se po uvaření lepí. Má jemnou květinovou vůni.

  Cena: od 30 Kč / 500 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Neloupaná rýže s vyšším množstvím minerálů, vlákniny a vitamínů skupiny B.

  Cena: od 40 Kč / 500 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Vaječné těstoviny v podobě kuliček, vyrobené z mouky, vajec a vody se solí. Používají se nejčastěji jako zavářka do polévek nebo příloha ve slovenské a maďarské kuchyni.

  Cena: od 25 Kč / 500 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Těstoviny ze staršího a lépe stravitelného druhu pšenice. Typicky všechny italské těstoviny.

  Cena: od 30 Kč / 500 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • (1) Žito

  Tradiční obilovina pro výrobu domácího chleba a placek. Obsahuje lepek, který je však lépe stravitelný než v pšenici. Přesto představuje zátěž pro lidi s celiakií. Žito posiluje obranyschopnost organismu. Z minerálů obsahuje fosfor, vápník, sodík, draslík, zinek a hořčík.

  Cena: od 20 Kč / 500 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • (2) Amarant

  Přirozeně bezlepková pseudoobilovina pocházející z Latinské Ameriky. Obsahuje hodně vlákniny, komplexních bílkovin, zdroj minerálů (zejména železo a hořčík) i zdravých rostlinných tuků. Hodí se do salátů, rizota, kaší i jako samotná příloha anebo k zahuštění polévek či omáček.

  Cena: od 40 Kč / 500 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Popcorn se připravuje ze zvláštního druhu kukuřice s tvrdou slupkou. Při zahřívání vzniká uvnitř zrna tlak, jenž ho roztrhne, přičemž se vnitřní část zrna obsahující škrob a proteiny dostane ven. Doporučuji jen tento doma připravovaný popcorn, který je možno ochutit trochou kvalitní soli. Komerčně nabízený hotový popcorn většinou obsahuje mnoho aditiv – vůbec nedoporučuji.

  Cena: od 25 Kč / 200 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • (2) Oves

  Nejvýživnější a dobře stravitelná obilovina.

  Cena: od 30 Kč / 500 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • (2) Pohanka

  Obilnina pocházející ze Střední Asie, odkud se postupně rozšířila a na našem území se pěstovala už ve 12. století. V 16. století byla u nás dokonce nejoblíbenější potravinou. Je důležitým zdrojem zinku, mědi, selenu a manganu. Obsahuje zejména vitamíny B1, B2, B3 (niacin), E a C. Důležitý je obsah cholinu, který regeneruje jaterní buňky po poškození škodlivými látkami, nemocemi a alkoholem. Pohanka je nejlepším přírodním zdrojem rutinu podporujícího pružnost cév.

  Cena: od 30 Kč / 500 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Byla vypěstována na Jižní Moravě na ekofarmě rodiny Hlaváčových. Výrobek je zapojen do projektu na podporu skutečně českých biopotravin ČESKÉ BIO. Červená pšenice dobře klíčí a je velmi hezká v salátech. Namletá se hodí do sladkých těst při pečení sušenek, buchet, koláčů, bábovek atd. Používá se i při přípravě placek, krekrů a sladkých kaší.

  Cena: od 25 Kč / 500 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • (2) Quinoa

  Tisíce let stará plodina, která se pěstuje v hornatých oblastech Jižní Ameriky. Jejích kvalit si cenili již staří Aztékové a Inkové, pro které byla posvátným pokrmem. Quinoa je využívána převážně jako obilovina. Ve skutečnosti však patří, podobně jako například pohanka, k tzv. pseudoobilovinám. Quinoa neobsahuje lepek, a proto může být skvělým doplněním jídelníčku při celiakii. Díky obsahu kvalitních bílkovin je velmi vhodná pro sportovce, děti a vegetariány, pro svůj neobvykle vysoký obsah omega-3 mastných kyselin ji mohu doporučit úplně každému. Quinoa má lahodnou oříškovou chuť, její příprava je rychlá a snadná. Lze ji podávat za tepla i za studena, jako součást slaných i sladkých pokrmů.

  Cena: od 30 Kč / 250 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Nabízí se i pod názvy černá nebo divoká. Je původní základní potravinou Indiánů žijících v oblasti velkých jezer na americko-kanadské hranici. Ve skutečnosti to však není rýže, ale jsou to semena severoamerické vodní trávy. Je bohatá na bílkoviny, aminokyselinu lysin a vlákninu. Neobsahuje lepek a má nižší glykemický index než běžná rýže, více bílkovin a vlákniny a méně tuku. Vaří se podobně jako hnědá rýže a v receptech se obvykle míchá s dalšími druhy rýže.

  Cena: od 80 Kč / 200 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Někdy nazývaná arborio. Kulatozrnná, perličkovitá rýže, která po uvaření vytváří krémovitou hmotu. Je typickou součástí italských rizot. Na její uvaření stačí jen 18 minut a rýže bude napovrch jemná a uprostřed pevná – al dente.

  Cena: od 60 Kč / 500 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • (2) Špalda

  Nešlechtěná odrůda pšenice pěstovaná v Evropě již před 8 000 lety. Později ustoupila šlechtěné pšenici, která vykazovala vyšší výnosy. Dnes se doporučuje jako zdravější alternativa šlechtěné pšenice, s vyšším podílem minerálních látek a bílkovin. Vzhledem ke své odolnosti proti škůdcům, chorobám a nepřízni počasí je vhodnou a často využívanou plodinou v bio zemědělství. Doporučovala ji sv. Hildegarda z Bingenu a moderní medicína špaldě připisuje pozitivní účinky na stimulaci imunitního systému. Zároveň je špalda lehce stravitelná a má mnohem nižší toxicitu pro alergické jedince. Proto ji mohou někteří lidé s alergií na pšenici použít jako náhradu pšenice. Špalda ale není bezlepková, a proto není vhodná pro bezlepkovou dietu. Obsahuje zejména hodně hořčíku a vitamínů skupiny B

  Cena: od 55 Kč / kg
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Těstoviny připravované z celozrnné mouky, a proto s vyšším obsahem vlákniny a minerálních látek a naopak nižším glykemickým indexem.

  Cena: od 30 Kč / 500 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • (3) Kamut

  Stará odrůda pšenice, která nebyla šlechtěná. Pěstuje se jen na několika místech po světě a je vždy bio. Jedná se o chráněnou značku. Hodí se do nádivek, pomazánek, rizota i jako samotná příloha anebo jako zavářka do polévek.

  Cena: od 60 Kč / 500 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Neobsahují lepek a jsou přímo certifikované jako bezlepkové. Jsou vyrobené ze staré odrůdy ovsa, která má sice nižší výnosy, ale vločky z něj vyrobené jsou jemné a lehce stravitelné. Kaše připravená z těchto vloček má velmi jemnou a krémovou konzistenci.

  Cena: od 30 Kč / 250 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Přirozeně bezlepková obilovina, říká se jí také Jobovy slzy. Hodí se do salátů, kaší i jako samotná příloha anebo jako zavářka do polévek.

  Cena: od 100 Kč / 500 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • (3) Teff

  Milička habešská je přirozeně bezlepková obilovina pocházející z Afriky. Obsahuje vysoké množství železa a vápníku, také vitamín B1 a vlákninu. Hodí se jako zavářka do polévky, kaší i salátů.

  Cena: od 40 Kč / 200 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Přirozeně bezlepkové těstoviny, které mohou být z pohanky, anebo se nabízejí i v kombinaci pohanka-quinoa.

  Cena: od 60 Kč / 250 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Bezlepkové těstoviny, zpravidla nabízené v podobě nudlí. Nedoporučuji většinu z běžných hotových asijských nudlových polévek, které vedle rýžových těstovin obvykle obsahují i spousty aditiv.

  Cena: od 30 Kč / 300 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Celá zrna včetně klíčků a otrub obsahují bílkoviny, komplexní polysacharidy a rostlinné fytoestrogeny. Kromě vysokého podílu vlákniny patří k významným složkám celozrnných obilovin také vitamíny skupiny B, vitamín E, minerální látky a stopové prvky (železo, měď, selen, zinek, hořčík, fosfor).

 • Mohou být součástí zdravého jídelníčku, ale nemusí se ani vůbec konzumovat, např. v LCHF stravě, dá se prospívat i bez nich. Nejdůležitější složkou v obilovinách jsou sacharidy, další důležitou složkou je vláknina a v menší míře bílkoviny. Doporučuji zařadit do jídelníčku již zapomenuté druhy obilovin z ekologického zemědělství, jako jsou špalda, pohanka, proso, kamut, jednozrnka či dvouzrnka. Jako zavářka do polévek se hodí vločky, jáhly, lámanka nebo quinoa, na pečení špaldová mouka.

Pečivo

 • Pečivo z kvásku je mnohem lépe stravitelnější než drožďové pečivo. Chléb z kvásku je navíc vysoce trvanlivý.
  Pekárna Praktika nabízí chléb z mouky mleté na kameni, těsto s pomalým kynutím kypřené kvasem s vysokou hydratací. Základem chlebů jsou nejrůznější mouky od běžné žitné přes kamut až po červenou pšenici. Nejoblíbenější chléb nedokážu vyhodnotit, protože mi fakt moc chutnají všechny.
  Doporučuji vyzkoušet žitný chléb z Koláčkovy pekárny (Jiří a Míša Koláčkovi), kde ho vyrábějí tradičním způsobem třístupňového vedení kvasů z žitné mouky a pečou postaru, tedy na tvrdou kůrku a doměkka propečenou a vláčnou střídu.
  Koláče nebo muffiny z kvásku a mouky z kvalitní obilniny lze poměrně snadno připravovat doma. Rady a recepty pro domácí pečení najdete například zde: www.kvaskovepeceni.cz.

  Nákup: Domácí výroba, kvásková pekařství, prodejny zdravé výživy | Praha: Pekárna Praktika, Koláčkova pekárna a její rozvozy a ostatní místní pekárny
 • Náhrada klasického pečiva v LCHF stravě. Doma připravované a přirozeně bezlepkové pečivo se připravuje z mandlové nebo kokosové mouky, semínek a ořechů, vajec, příp. dalších ingrediencí. Recepty na jeho přípravu najdete na webových stránkách Lucie Grusové a Janiny Černé.

  Cena: od 30 Kč
  Nákup: domácí příprava
 • Nepečené sušené placky jsou ideální a chutnou alternativou pečiva. Neobsahují lepek, škroby, mouku ani žádná pojiva či kypřící látky. Jejich základem je lněné semínko, para ořechy, pohanka, zelenina a podle vybraného druhu čerstvé bylinky a koření.

  Cena: od 54 Kč/balení
  Nákup: Prodejny zdravé výživy a online obchod výrobce: Lifefood

Ořechy a semínka

 • Jádra podzemnice olejné (botanicky patří mezi luštěniny) doporučuji konzumovat pouze přírodní, tepelně neupravená a nesolená. Arašídy mají mj. antioxidační účinky, doplňují „zdravý“ cholesterol a normalizují hladinu krevních cukrů. Pozor, komerční solené pražené arašídy anebo buráky v cukerné či čokoládové polevě jsou nezdravá kalorická bomba.

  Cena: od 20 Kč / 100 g
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Drobná semínka šalvěje hispánské. Významný zdroj bílkovin, omega-3 mastných kyselin a vlákniny. Chia semínka mají protizánětlivé účinky a podporují imunitní systém.

  Cena: od 20 Kč / 100 g
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Superpotravina, která by měla patřit do jídelníčku každého muže. Jsou výborným zdrojem zinku a omega-3 mastných kyselin. Omezují riziko onemocnění prostaty, osteoporózy a nemocí kloubů.

  Cena: od 200 Kč / 1 kg
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Kešu jsou výborný zdroj železa a zinku. Železo je nezbytné pro zajištění přenosu kyslíku do jednotlivých buněk a zinek je zásadní pro zdravý imunitní systém i zrak. Snižují hladinu cholesterolu v krvi i krevní tlak, podporují regeneraci a snižují únavu.

  Cena: od 40 Kč / 100 g
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • (1) Kokos

  Obsahuje zdravé prospěšné tuky, vyšší množství selenu podporujícího obranyschopnost a vápník. Z dužiny kokosového ořechu se získávají dnes populární kokosové lupínky, které se výborně hodí do sladkých jídel anebo jen tak jako zdravé mlsání či zdravá svačina. Další využitelná podoba: kokosová voda, cukr, mouka, mléko.

  Cena: od 20 Kč / 100 g
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy, některé supermarkety a prodejny zeleniny-ovoce
 • Obsahují všechny esenciální aminokyseliny, zdravé tuky a mnoho minerálních látek. Superpotravina pro každého.

  Cena: od 40 Kč / 100 g
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Bohatý zdroj omega-3 mastných kyselin a vlákniny. Posiluje imunitu a pomáhá při zácpě. Pro majitele mlýnku na obilí doporučuji přidávat asi lžíci lněných semínek při mletí 1 kg zrní.

  Cena: od 50 Kč / 1 kg
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Super zdravé zdroje tuků, po kterých se netloustne. Doporučuji nakupovat vždy v přirozené podobě a tak i nejvíce konzumovat, popřípadě doma šetrně opražit anebo opéct. Namočí-li se na pár hodin do vody, jsou lépe stravitelné. Doporučuji také jejich konzumaci v podobě ořechový másel, jsou lépe stravitelná. Určitě nedoporučuji kupovat žádné ořechy ani semínka v jogurtové polevě, která může obsahovat ztužené rostlinné tuky. Velkou opatrnost doporučuji také u ořechů v čokoládě nebo karobu.

   

  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy, jako např. ořechová másla na Šufánek
 • Semínka, která mohou mít různou barvu – od bílé po černou – jsou bohatým zdrojem vápníku. Černý sezam podle tradiční čínské medicíny prospívá ledvinám.

  Cena: od 30 Kč / 250 g
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Mají vysoký obsah vitamínů E a B1, hořčíku a železa. Semínka slunečnic snižují krevní tlak i hladinu cholesterolu, zlepšují stav pokožky a působí preventivně proti kardiovaskulárním chorobám.

  Cena: od 20 Kč / 250 g
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy, jako např. Svět oříšků
 • Kromě koření můžeme z této rostliny využít také semínka. Ta se hodí jako alternativa k chia semínkům, protože jsou také schopná navázat na sebe vodu a obsahují více proteinů.

  Cena: od 80 Kč / 250 g
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Z ořechů obsahují nejvíce vitamínu E, jsou dobře stravitelné a posilují ledviny. Pomáhají při prevenci srdečních chorob.

  Cena: od 250 Kč / 1 kg
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Obsahuje výjimečně vysoký obsah vápníku – 1 438 mg na 100 gramů. Přispívá k výživě kostí, vlasů, nehtů i osteoporózy, zmírňuje stres, tlumí bolesti hlavy. Dobře využitelná podoba je makové mléko.

  Cena: od 50 Kč / 500 g
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • (2) Mandle

  Obsahují nejvíce vlákniny mezi ořechy a jsou i nejbohatším zdrojem vitamínu E. Pomáhají zlepšovat kvalitu vlasů, nehtů a pleti. Posilují nervy, srdce, imunitu. Dobře využitelná podoba je mandlové mléko.

  Cena: od 45 Kč / 100 g
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Svým vzhledem se podobají mandlím. Hořká jádra meruněk obsahují velké množství glykosidu amygdalinu (někdy nesprávně označovaný jako vitamin B 17), který podporuje imunitní systém a celkovou odolnost organismu. Pozor, během trávicího procesu se štěpí na kyselinu kyanovodíkovou, která způsobuje těžké otravy, a ve vyšších dávkách dokonce smrt. Nekonzumujte tedy více než jedno nebo dvě jádra za den. Oblíbenou pochoutkou jsou sladká meruňková jádra.

  Cena: od 20 Kč / 50 g
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy, jako např. Svět plodů
 • Semínka ostropestřce mariánského obsahují účinnou látku silymarin. Slupky semen jsou navíc výborným zdrojem vlákniny a pomáhají s očistou trávicího systému. Ostropestřec bych doporučila zařadit k podpoře funkce jater hlavně v rámci jarních půstů anebo pravidelně při jaterních onemocněních – ideálně ve spolupráci s lékařem.

  Cena: od 40 Kč / 100 g
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • (2) Slzovka

  Semínka slzovky obecné podle tradiční čínské medicíny očišťují organismus, posilují žaludek i slezinu.

  Cena: od 50 Kč / 200 g
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Vlašský ořech je král mezi ořechy. Obsahuje téměř dvojnásobně více ochranných antioxidantů než ostatní druhy ořechů. Antioxidanty ochraňují před poškozováním buněk, které se běžně podílejí na kardiovaskulárních a nádorových onemocněních i předčasném stárnutí. Vlašské ořechy jsou i bohatým zdrojem protizánětlivých omega-3 mastných kyselin a těm, kdo nejedí ryby, je mohou částečně nahradit. Ořechy také mohou díky obsahu manganu omezovat premenstruační potíže.

  Cena: od 50 Kč / 100 g
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Superpotravina s mnoha minerály a vitamíny. Zvlášť vysoký je obsah hořčíku, vitamínu C a antioxidantů. Všechny tyto látky ale získáte hlavně z nepražených bobů, pražené kakao jich obsahuje až 20x méně. Kakaové boby také přispívají k uvolnění serotoninu, a tím i ke zlepšení dobré nálady. Drcené kakaové boby se připravují z nepražených bobů, mohou být i dochucené špetkou soli nebo palmovým nektarem.

  Cena: od 520 Kč/kg
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy, jako např. Vitalvibe
 • Obsahují méně tuků a energie než ostatní ořechy, více polysacharidů a vlákniny, mnoho vitamínů skupiny B a z minerálních látek především draslík, fosfor, hořčík, vápník a železo. Doporučuji vyzkoušet podávat je jako přílohu namísto brambor. Dají se koupit vařené vakuované nebo zmražené.

  Cena: od 50 Kč / 500 g
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy, některé supermarkety
 • Obsahují nejvíce prospěšných mononenasycených tuků mezi ořechy. Tyto zdravé tuky snižují krevní tlak a hladinu „zlého“ LDL cholesterolu.

  Cena: od 50 Kč / 50 g
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Pouhý jeden brazilský ořech může dodat denní doporučenou dávku selenu a například na Novém Zélandu, kde je selenu v půdě nedostatek, jsou právě brazilské ořechy doporučovány k jeho pokrytí. Studie naznačují, že jejich příjem může zabránit vzniku rakoviny prostaty.

  Cena: od 50 Kč / 100 g
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Obsahují vysoké množství antioxidantů, mohou omezovat tvorbu tukových usazenin v cévách.

  Cena: od 50 Kč / 50 g
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Tyto oříšky jsou ve skutečnosti semena borovice. Jejich nejznámější použití je ve formě bazalkového pesta. Můžete je zkusit i lehce opražit – zvýrazní se jejich chuť a budou jemně křupavé. Piniové oříšky snadno žluknou, a proto je vhodné je uchovávat v lednici.

  Cena: od 50 Kč / 50 g
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Mezi ořechy mají nejméně kalorií a díky své skořápce je jejich konzumace obzvláště vhodná pro hubnoucí, protože loupání značně zpomaluje tempo a celkové množství přijímaného jídla. Pistácie navíc obsahují hořčík, který zklidní nervy i svaly, a vitamín B6, prospěšný pro podporu imunitního systému i zlepšení nálady.

  Cena: od 115 Kč / 100 g
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy

Mléčné výrobky

 • K jeho výrobě se používá probiotická acidofilní kultura (Lactobacillus acidophilus), která výrazným způsobem ovlivňuje složení střevní mikroflóry. Jako nejlepší doporučuji pouze neochucené výrobky z mléka od volně se pasoucích krav a v bio kvalitě.

  Cena: 30 Kč / 500 ml
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy, farmářské trhy a nejlépe přímo od farmáře
 • Nejvhodnější jsou plnotučné jogurty bez jakéhokoliv doplňování a doslazování tedy bez přídavku konzervantů, škrobu, cukrů v jakékoliv podobě a sušeného mléka.

  Cena: 15–25 Kč/kelímek
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy, farmářské trhy a nejlépe přímo od farmáře
 • Jsou nejméně zpracovaným druhem sýrů a také jeho první historickou podobou. Výroba čerstvého sýra je jednoduchá a takový sýr jde připravit i doma. Mléko se nechá srazit (doma můžete vyzkoušet s citronovou šťávou), sraženina se oddělí od syrovátky a zformuje do nejrůznějších možných tvarů. Čerstvý sýr nezraje, nebo jen skutečně velmi krátce, a je obvykle určen k rychlé spotřebě.

  Cena: 250 Kč/kg
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy, farmářské trhy a nejlépe přímo od farmáře
 • Mléčný kysaný nápoj obsahující živou jogurtovou kulturu. Pozor tyto nápoje bývají často dochucovány a doslazovány a takovéto zpravidla není důvod doporučovat. Jako nejlepší doporučuji pouze neochucené výrobky z mléka od volně se pasoucích krav a v bio kvalitě.

  Cena: 40 Kč / 450 ml
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy, farmářské trhy a nejlépe přímo od farmáře
 • (1) Kefír

  Kysaný nápoj, který vzniká z kozího, kravského nebo ovčího mléka a kefírových zrn (kombinace mléčných bakterií a kvasinek). Jako nejlepší doporučuji pouze neochucené výrobky z mléka od volně se pasoucích krav a v bio kvalitě.

  Cena: od 35 Kč / 500 ml
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy, farmářské trhy a nejlépe přímo od farmáře
 • Kysaný mléčný výrobek obsahující mléčné a probiotické kultury. Obsahuje méně kvasinek než kefír. Jako nejlepší doporučuji pouze neochucené výrobky z mléka od volně se pasoucích krav a v bio kvalitě.

  Cena: 25–30 Kč/l
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy, farmářské trhy a nejlépe přímo od farmáře
 • (1) Máslo

  Máslo obsahuje nasycené mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které jsou velmi dobře stravitelné a příznivě ovlivňují střevní prostředí. Jeho mnoholetá kritika pro vysoký obsah nasycených tuků je už konečně přehodnocena a máslo je i lékaři rehabilitováno, podobně jako v minulosti byla vejce. Máslo je ideálním tukem do studené kuchyně, je možné jej použít i na šetrné tepelné úpravy. Pro vyšší teploty se, ale hodí pouze v tzv. přepuštěné podobě. Přepuštěné máslo (ghí) lze koupit v prodejnách zdravé výživy, anebo připravit doma.

  Cena: 55–60 Kč / 250 g
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy, farmářské trhy a nejlépe přímo od farmáře
 • Mohou být součástí zdravého jídelníčku, ale nejlépe v bio kvalitě. Z výživového hlediska jsou nejvhodnější z čerstvého, tj. nepasterizovaného a nehomogenizovaného mléka, v Česku však obtížně k sehnání. Jsou zcela nevhodné při alergii na mléčnou bílkovinu. Při laktózové intoleranci je nejlepší je také vynechat, anebo výrazně omezit, v závislosti na konkrétním stavu.

  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy, farmářské trhy a nejlépe přímo od farmáře
 • Vzniká jako vedlejší produkt při tvorbě másla anebo se vyrábí kysáním mléka. Zlepšuje trávení a posiluje imunitu. Jako nejlepší doporučuji pouze neochucené výrobky z mléka od volně se pasoucích krav a v bio kvalitě. Úspěšně se používá také v kosmetice.

  Cena: 25–30 Kč/l
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy, farmářské trhy a nejlépe přímo od farmáře
 • Nízkotučný nápoj, který vzniká při výrobě sýrů a tvarohů. Pomáhá udržovat a obnovovat střevní mikroflóru. Prodává se i v sušené formě. Jako nejlepší doporučuji pouze neochucené výrobky z mléka od volně se pasoucích krav a v bio kvalitě.

  Cena: 15–20 Kč / 500 ml
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy, farmářské trhy a nejlépe přímo od farmáře
 • (1) Tvaroh

  Podobně jako i další kvalitní mléčné výrobky, zdroj jinak vzácného vitamínu K2, který je nezbytný pro správné nasměrování vápníku do kostí.

  Cena: 20–35 Kč / 250 g
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy, farmářské trhy a nejlépe přímo od farmáře
 • Vyrábějí se srážením a dlouhodobým zráním mléka. Zpravidla mají vysoký obsah bílkovin, slušný obsah tuků a vysoký obsah vápníku.

  Cena: 40–120 Kč / 100 g
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy, farmářské trhy a nejlépe přímo od farmáře
 • Zakysaný mléčný výrobek vznikající kysáním mléka a smetanové kultury. Má probiotické účinky. Jako nejlepší doporučuji pouze neochucené výrobky z mléka od volně se pasoucích krav a v bio kvalitě.

  Cena: 15–20 Kč / 400 ml
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy, farmářské trhy a nejlépe přímo od farmáře
 • Ideální náhrada majonézy, pro zjemnění sladkých i slaných jídel, vhodná za tepla i za studena.

  Cena: 15–20 Kč / 175 g
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy, farmářské trhy a nejlépe přímo od farmáře
 • Máslo, které je zbavené veškeré vody, jedná se o čistý tuk. Ghí je základem indického vaření jako olivový olej v italské kuchyni. Má vynikající vůni a ořechovou chuť a dobře se pojí se širokou škálou koření. Můžeme ho použít všude tam, kde používáme ostatní oleje nebo tuky – tedy k pečení, smažení, dušení zeleniny, zjemnění pokrmů nebo do různých sladkých moučníků. Podle Áyurvédy má omlazující a regenerační účinek, posiluje látkovou výměnu a obranyschopnost. Při laktózové intoleranci je možné vyzkoušet jeho individuální snášenlivost.

  Cena: 120–200 Kč / 200 ml
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy, farmářské trhy
 • Kozí mléko není tak častým alergenem jako mléko kravské, přesto jej mnozí alergici na kravské mléko také nemohou. Obsahuje více vápníku, hořčíku, fosforu a železa, má i vyváženější poměr těchto minerálů než mléko kravské. Ceny kozího mléka a výrobků z něj jsou obvykle dvakrát vyšší než z mléka kravského.

  Cena: 40–60 Kč / 100 g
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy, farmářské trhy a nejlépe přímo od farmáře
 • Popis toho nejlepšího čerstvého mléka, jak má vypadat a které mohu doporučovat: „Náš skot je chován na pastvinách v malebném okolí naší farmy. Dvakrát denně je celé stádo přihnáno do stáje a zde podojeno. Mléko takto získané je velmi rychle zchlazeno (čímž si zachová svou vůni) a uchováváno v nerezových nádržích do okamžiku stáčení. Mléko, které od nás obdržíte, je čerstvé, tzn. bylo vyrobeno maximálně před 24 hodinami a má trvanlivost maximálně 5 dnů (při zachování všech podmínek dobrého skladování).“

  Cena: cca 25 Kč/l
  Nákup: Nejlépe přímo od farmáře
 • Ovčí mléko má oproti kravskému vyšší obsah bílkovin, vitamínů B2, B6, B12 a B5 (kyseliny pantotenové) a také větší množství enzymů. Bílkoviny ovčího mléka (stejně jako kozího) jsou velmi podobné bílkovinám kravského mléka a mohou způsobovat u osob alergických na kravské mléko stejný druh reakce. Někdy proto nelze u alergických jedinců používat ovčí a kozí mléko jako náhradu za kravské.

  Cena: 70–120 Kč / 100 g
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy, ale nejlépe přímo z farmy, kde lze jen v sezoně (květen–září)
 • (2) Tempeh

  Fermentovaný sójový sýr, který pochází z Indonésie. Je výborným zdrojem vitamínů skupiny B. Díky fermentaci je velmi dobře stravitelnou a zdraví prospěšnou potravinou ze sójových bobů. Má charakteristickou vůni a chuť, kvůli kterým má také vášnivé příznivce i odpůrce. Doporučuji vyzkoušet zejména neochucený tempeh, který se dá snadno a rychle upravit podle vlastní chuti – například lehkým osmažením jeho plátků a dochucením kvalitní sójovou omáčkou.

  Cena: 30 Kč / 200 g
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Jsou připravovány z obilovin, ořechů nebo semínek a někdy nesprávně označované jako mléka. Z uvedených nápojů doporučuji doma připravované nápoje, nejlépe z ořechů anebo semínek, která jsou výživově nejpřínosnější. Ta kupovaná jsou obvykle málo výživná a často s mnoha zbytečnými aditivy. Rostlinné nápoje mohou být zajímavým zpestřením jídelníčku pro každého a pro alergiky mohou být výbornou náhradou kravského mléka.

  Cena: od 40 Kč/l
  Nákup: Domácí příprava. Prodejny a internetové obchody zdravé výživy, online obchod výrobce: nemleko.cz

Maso a vejce

 • (1) Vejce

  Kvalitní vejce jsou superpotravinou, kterou doporučuji. Nejlepší jsou uvařená naměkko a ideálně jen vejce z domácího chovu s výběhem nebo z bio chovu (slepičí, pštrosí, křepelčí). Vyhněte se vejcím od slepic z konvenčních klecových velkochovů.

  Cena: 6 Kč/ks
  Nákup: Supermarkety, některé prodejny zdravé výživy, farmářské trhy a nejlépe přímo od farmáře
 • (2) Seitan

  Pšeničný lepek, rostlinná bílkovina, v receptech skvěle nahrazující maso. Pšenice obsahuje zhruba 10 % bílkovin. Zatímco v běžných potravinách je spojení lepku se škrobem pro lidský trávicí systém zatěžující, samotný seitan je lehce stravitelný a velice výživný. Pochopitelně s výjimkou osob na lepek alergických. Seitan lze snadno vyrobit doma z mouky a vody, nebo koupit už jako polotovar v obchodech se zdravou výživou. Upravuje se podobně jako jiné rostlinné bílkoviny typu tofu – nejprve je třeba jej ochutit povařením v silném vývaru se zeleninou (nebo sójovou omáčkou a kořením) či marinováním, a pak už s ním zacházet, jak nám naše fantazie a kuchařské schopnosti dovolují. Tedy použít do gulášů, omáček, špízů, na nudličky do „číny“, zkrátka vařit, dusit, péct či smažit. V obchodech je k sehnání seitan natural či seitan speciál, které mám nejraději, dále ve formě hotových karbanátků či řízků, nebo je společně s dalšími ingrediencemi základem mnohých dalších bezmasých výrobků.

  Cena: 40 Kč za 350 g
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy

Sladidla a sladkosti

 • (1) Rozinky

  Skvělá náhrada cukrů v dezertech a pečivu, zejména pro malé děti jsou samy o sobě dezertem, výborným zdrojem železa a antioxidantů.

  Cena: od 129 Kč / kg
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Nejvíce sem patří ovoce, sušené ovoce, domácí dezerty a koláče.

  Nákup: nejlépe zahrada a domácí výroba
 • Přírodní sladový výtažek z naklíčeného ječmene – sladu v podobě prášku. Přírodní sladidlo bez jakýchkoliv konzervačních přípravků. Oblíbené sladidlo v makrobiotické kuchyni.

  Cena: od 60 Kč / 150 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Skvěle chutnající marmeláda slazená pouze jablečným koncentrátem, připravovaná bez vaření.

  Cena: od 75 Kč / 230 g
  Nákup: e-shop výrobce: eshop.koldokol.cz
 • Pomazánka z lískových oříšků Lucky Alvin v cukrfree verzi, tedy bez cukru, bez sladidel a bez palmového oleje. Obsahuje nejkvalitnější lískové ořechy, bio kakao a vanilku.

  Cena: od 189 Kč / 200 g
 • Superpotravina a supersvačina. Plody kakaovníku chutnají jako hořká čokoláda. Výborný prostředek, jak dodat tělu energii i dobrou náladu.

  Cena: od 239 Kč / 250 g
 • (2) Med

  Obsahuje jednoduché cukry, ale také zdraví prospěšné minerály, aminokyseliny, vitamíny a bioaktivní látky. Přesto jej doporučuji více šetřit pro použití jako lék, např. do bylinkových čajů při nachlazení než jako každodenní sladidlo.

  Cena: od 140 Kč / 650 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy, farmářské trhy, nejlépe přímo od včelaře
 • Unikátní, ručně vyráběná, nepečená proteinová tyčinka bez chemie.

  Cena: 50 Kč za 45 g
  Nákup: Internetový obchod výrobce: www.sci-food.cz/vyzivapro
 • Sušená třtinová šťáva Rapadura s melasou se vyrábí šetrným sušením třtinové šťávy bez rafinace, a zůstávají v ní tedy všechny nejcennější minerální látky, které rafinací cukrů končí v melase. Má skoro černou barvu, lze ji použít místo bílého cukru vždy, když netrváme na čistě bílé barvě konečného pokrmu.

  Cena: od 70 Kč / 500 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Přírodní sladový výtažek z naklíčeného ječmene – sladu je přírodní sladidlo bez jakýchkoliv konzervačních přípravků. Oblíbené sladidlo v makrobiotické kuchyni.

  Cena: od 50 Kč / 400 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Náhrady cukru v podobě sirupů konzistence medu. Nabídka je široká od datlového, javorového, kokosového, agávový přes švestkový, brusinkový, borůvkový, rakytníkový až po rýžový sirup. Většinou mají o něco nižší sladivost, a tedy i glykemický index. Vedle cukrů obsahují i minerální látky, ale jejich množství není nijak významné, aby odůvodnilo konzumaci.

  Cena: od 70 Kč / 250 ml
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • (2) Stévie

  Nekalorické, přírodní sladidlo z lístků jihoamerické rostlinky, kterou lze pěstovat i u nás, 300x sladší než cukr. Vhodná i pro diabetiky a díky svému antibakteriálnímu působení i jako prevence zubního kazu.

  Cena: od 40 Kč / 50 g
  Nákup: domácí pěstování, prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Jediný český výrobce sladkých bio sušenek a slaných bio krekrů. Výrobky neobsahují umělé ztužené tuky, bílý rafinovaný cukr, chemické konzervanty, umělá barviva ani aromata.

  Cena: 39 Kč za 70 g
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy a mnohé supermarkety
 • Nutričně bohatší než cukr řepný. Nerafinovaný, krásně voňavý třtinový cukr. Jeho zpracování probíhá s ohledem na místní životní prostředí a obsahuje řadu cenných minerálních látek, vitamínů skupiny B a enzymů, které pomáhají dobrému trávení a využití třtinového cukru. Neobsahuje žádné zbytky umělých chemických činidel, protože ty se při jeho výrobě vůbec nepoužívají.

  Cena: od 69 Kč / 500 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Všestranně použitelný do krémů, pudinků, vánočního cukroví, sušenek, koláčů, čokolády i zmrzliny.

  Cena: od 135 Kč / 50 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Pěstuje se v Indonésii a je ceněna pro svou výraznou příjemnou vůni danou přirozeně vysokým obsahem vonné látky vanilinu. Ideální do dezertů, pudinků, sladkého pečiva, jogurtů anebo krémů.

  Cena: od 235 Kč / 15 g
  Nákup: prodejny zdravé výživy
 • Ta nejlepší možnost pro dárek namísto bonboniéry. Drcené kakaové boby s kešu oříšky v kokosovém nektaru jsou nabité antioxidanty, vitaminy skupiny B a minerály. Výborný prostředek pro zajištění energie, dobré nálady a spousty živin. Svačinka na cesty anebo energy směs pro děti po sportu.

  Cena: od 249 Kč / 250 g
  Nákup: e-shop dovozce: www.vitalvibe.eu
 • Kustovnice v podobě čokoládových bonbonů. Kustovnice mají sytě červenou barvu, velikost přibližně rozinek a sladkokyselou, jemně nahořklou chuť. Kombinace s hořkou čokoládou je vyvážená a skvěle chutnající.

  Cena: od 35 Kč / 100 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Čokolády vyrobené z velice kvalitních nepražených kakaových bobů, unikátní nabídka na středoevropském trhu. Jsou slazené pouze sirupem z agáve a ve spojení s RAW kakaem vznikla jedinečná lahodná chuť pravé čokolády.

  Cena: 71 Kč za 70 g
  Nákup: Prodejny zdravé výživy a online obchod výrobce: eshop.lifefood.cz
 • Fair trade sladkost skvělé chuti. Svým nákupem navíc podpoříte drobné fair trade pěstitele z Filipín.

  Cena: 103 Kč / 125 g
  Nákup: e-shop dovozce: www. mikofair.cz
 • Zotter je exkluzivní „bean to bar“ čokoládovna v bio a fair trade kvalitě, patří mezi 6 nejlepších čokoládoven na světě a doporučuji vyzkoušet čokoládu i návštěvu čokoládovny.

  Cena: od 70 Kč / 70 g
  Nákup: některé fair trade prodejny a prodejny zdravé výživy, např. www.fairtradecentrum.cz

Tuky a oleje

 • Máslo, které je zbavené veškeré vody, jedná se o čistý tuk. Ghí je základem indického vaření jako olivový olej v italské kuchyni. Má vynikající vůni a ořechovou chuť a dobře se pojí se širokou škálou koření. Můžeme ho použít všude tam, kde používáme ostatní oleje nebo tuky – tedy k pečení, smažení, dušení zeleniny, zjemnění pokrmů nebo do různých sladkých moučníků. Podle Áyurvédy má omlazující a regenerační účinek, posiluje látkovou výměnu a obranyschopnost. Při laktózové intoleranci je možné vyzkoušet jeho individuální snášenlivost.

  Cena: 120–200 Kč / 200 ml
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy, farmářské trhy, lze snadno připravit doma
 • (1) Máslo

  Máslo obsahuje nasycené mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které jsou velmi dobře stravitelné a příznivě ovlivňují střevní prostředí. Jeho mnoholetá kritika pro vysoký obsah nasycených tuků je už konečně přehodnocena a máslo je i lékaři rehabilitováno, podobně jako v minulosti byla vejce. Máslo je ideálním tukem do studené kuchyně, je možné jej použít i na šetrné tepelné úpravy. Pro vyšší teploty se, ale hodí pouze v tzv. přepuštěné podobě. Přepuštěné máslo (ghí) lze koupit v prodejnách zdravé výživy, anebo připravit doma.

  Cena: 55–60 Kč / 250 g
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy, farmářské trhy a nejlépe přímo od farmáře
 • Je superpotravina, nezávislí odborníci řadí nerafinovaný kokosový olej mezi nejzdravější oleje. Obsahuje převážně nasycené tuky středního řetězce, které se přímo dostávají do jater, kde jsou rychle rozkládány na energii – namísto ukládání do zásoby. Kokosový olej je dobře stravitelný a podle nových studií podporuje obranyschopnost a působí protizánětlivě. Protože je stálý i při vysokých teplotách, hodí se pro tepelnou úpravu (pečení, vaření nebo smažení). Kokosový olej je ideální také pro použití v kosmetice, například na přípravu krémů nebo zubní pasty.

  Cena: 195 Kč / 300 ml
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Získává se ze semen technického konopí (není v nich THC). Má jemnou oříškovou chuť. Obsahuje omega 3 a 6 nenasycené mastné kyseliny, fytosteroly a chlorofyl. Hodí se převážně do studené kuchyně, k dochucení salátů, pomazánek a zálivek.

  Cena: 130 Kč / 250 ml
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Obsahuje velké množství omega 3 a 6 nenasycených mastných kyselin a vitamin E. Hodí se do studené kuchyně, především do salátů, dipů a pomazánek. Není určen pro smažení, pečení a vaření.

  Cena: 110 Kč / 250 ml
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Stejně jako avokádový olej obsahuje i extra panenský olivový olej především zdraví prospěšné mononenasycené mastné kyseliny a je možné jej používat pravidelně. Nejlepší je za studena, ale jde jej použít i pro tepelné úpravy do 180 °C.

  Cena: 162 Kč / 500 ml
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Jedná se většinou o směs panenských olejů s vysokým obsahem protizánětlivých omega 3 mastných kyselin, z prvního lisování za studena. Např. bio řepkový olej (50 %), bio sezamový olej (25 %), bio olivový olej (15 %), bio konopný olej (5 %), bio olej z vlašských ořechů (5 %).

  Cena: 183 Kč / 500 ml
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Tuky jsou nejzdravější přímo z kvalitních potravin a hned za nimi jsou za studena lisované oleje, jako např. sezamový, oreganový, z černého kmínu, makový, mandlový. Doporučuji kupovat jen takovéto kvalitní a střídat druhy, včetně zdrojů omega 3 mastných kyselin.

  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Jeden z nejvzácnějších a nejdražších rostlinných olejů, nazývaný též tekuté zlato z Maroka. Má jemně oříškovou chuť. Obsahuje mimo jiné vysoké množství vitaminu E, omega 3 a 6 nenasycené mastné kyseliny a karotenoidy. Používá se především ve studené kuchyni, v teplé kuchyni se doporučuje jej přidávat do jídla až na konec vaření. Hodí se do omáček, dipů, salátů, na čerstvé pečivo nebo k masu.

  Cena: 250 Kč / 100 ml
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Je úplně nejlepší přijímat tuky z potravin a avokádo má vysoký obsah zdraví prospěšných tuků, které se složením podobají olivovému oleji. Je ideálním základem i pro pomazánky a dezerty.

  Cena: 26 Kč/ks
  Nákup: Supermarkety
 • Je výborným zdrojem fytochemikálie chlorofylu, který mu dodává tmavě zelenou barvu. Má nízký bod zakouření (teplota, kdy se olej začne přepalovat a už není vhodný ke konzumaci), a proto je vhodný pouze do studené kuchyně. Ideální je použití pro dochucení a ozdobu salátů a hotových polévek.

  Cena: 169 Kč / 200 ml
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Vynikající olej pro studenou kuchyni. Obsahuje vyšší množství zdravých omega 3 mastných kyselin, které by se při zahřívání poškozovaly. Prakticky je skvělý například do salátů v kombinaci s kozím sýrem, červenou řepou a jablky.

  Cena: 259 Kč / 250 ml
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Oleje v bio a raw kvalitě, lisované při teplotách 30–40 stupňů pouze z kvalitních jader nebo semínek. Např. z vlašských ořechů, dýňové, makové nebo hroznové.

Nápoje

 • (1) Čaj

  Nejvíce doporučuji vlastní sběr, sypané bio čaje a mohou být jednodruhové nebo směsi, bylinkové, ovocné, zelené či bílé. Nejzajímavější kompletní nabídku u nás má Sonnentor.

  Cena: od 95 Kč / 100 g
 • Vhodné zpestření pitného režimu. Doporučuji neochucené, anebo přirozeně ochucené bez sladidel a umělých aditiv.

  Cena: od 15 Kč / 1,5 l
  Nákup: prodejny potravin, e-shopy a supermarkety
 • (1) Voda

  Nejpřirozenější tekutina pro naše tělo. Většinou je nejlepší ta kohoutková a pokojové teploty.

  Nákup: kuchyň
 • (2) Káva

  Dříve se kávě připisovalo mnoho negativních účinků na lidské zdraví. Zda nám káva prospívá, nebo škodí vysvětluji v tomto videu.

  Cena: od 129 Kč / 250 g
  Nákup: přímo prodávají kvalitní kavárny
 • Neboli „čajová houba“, ale ve skutečnosti je to kultura tvořená kvasinkami a octovými bakteriemi. Nápoj se získává kontrolovaným kvasným procesem z černého, zeleného, příp. bylinkového čaje.

  Cena: od 35 Kč / 500 ml
  Nákup: domácí příprava, prodejny a internetové obchody zdravé výživy, supermarkety
 • Náhrada kávy pro všechny, kteří nemohou nebo nechtějí kofein. Nejčastěji se vyrábí ze špaldy, ječmene, žita nebo čekanky. Doporučuji kupovat upřednostňovat obilnou kávu vyrobenou ze surovin pocházejících z ekologického zemědělství.

  Cena: od 60 Kč / 100 g
  Nákup: běžně dostupné
 • Koncentrát z višní pro přípravu nápoje, bez chemické konzervace. 100% šťáva naředěná vodou, 35% podíl ovoce.

  Cena: 44 Kč / 750 ml
 • (2) Víno

  Zde předávám dietní doporučení od Nicholase Taleba, autora bestselerů The Black Swan a Antifragile, jednoho z nejvýznamnějších současných intelektuálů: „Konzumuji pouze nápoje, ověřené už tisíci lety bezpečné konzumace. Tj. piji jen víno, vodu a kávu. Žádné soft drinks.“ A sama doplňuji, že doporučit jde jen kvalitní víno, ideálně biodynamické a s mírou. A MUDr. Karel Nešpor doporučuje: „Zdravá dávka alkoholu je nula.“

  Cena: od 175 Kč / 0,75 l
  Nákup: vinotéky a specializované obchody a e-shopy
 • Šťáva bez přídavku cukru a jakýchkoliv sladidel od Ekoplanet.

  Cena: od 89 Kč / 250 ml
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Směs koření od Sonnentoru k přípravě zlatožlutého horkého nápoje. Prášek obsahuje kurkumu, skořici, kakao, zázvor, vanilku, lékořici a černý pepř, vše samozřejmě v bio kvalitě. Stačí doplnit kravským nebo rostlinným mlékem (např. kešu, mandlovým nebo makovým) a máte ideální nápoj k snídani, namísto dopolední kávy nebo k prevenci i léčbě nachlazení.

  Cena: od 120 Kč / 60 g
 • (3) Matcha

  Japonský zelený čaj nejvyšší kvality v prášku, vhodný nejen pro přípravu nápoje, ale i dezertů, čokolády nebo zmrzliny.

  Cena: od 239 Kč / 200 g
  Nákup: čajovny, prodejny a internetové obchody zdravé výživy

Obecná doporučení

 • (4) Bio

  Bio potraviny jsou rostliny pěstované v kvalitní, chemicky neošetřované půdě, bez dochucování dalšími chemikáliemi cestou hnojiv, pesticidů a aditiv. Bio živočišné potraviny pocházejí od zvířat, chovaných v důstojnějších podmínkách a krmených kvalitnější potravou, ideálně přirozenou pro daný druh. Lepší už může být jen vlastní pěstování a chov.

 • Společně s bio značkou je fair trade zárukou toho nejkvalitnějšího. Fair trade (česky spravedlivý či férový obchod) je obchodní přístup a sociální hnutí. Hlavním cílem je pomoc zemím třetího světa s propagací a prodejem jejich výrobků. Pokud si spotřebitel koupí fairtradový výrobek, má jistotu, že za ním nestojí například zneužívání dětské práce, porušování lidských práv či devastace životního prostředí.

 • Lokální potraviny jsou vždy čerstvější a zpravidla i méně konzervované na přežití cestování než jakékoliv dovozy. Dalším plusem je i nižší ekologická zátěž z transportu.

 • (4) Pohoda

  Ve spěchu a stresu není možné řádně jídlo strávit, ani jej vychutnat.

 • Pravidelný pohyb, pobyt na slunci a čerstvém vzduchu zajistí správně fungující tělo, chuť k jídlu i dobré trávení a dostatek vitamínu D.

 • Zdravý talíř je jednoduchá a funkční pomůcka zdravé výživy. Složení talíře odpovídá moderním vědeckým poznatkům, ukazuje nejlepší cestu k udržení zdravého těla i hmotnosti, tvoří základ zdravotní prevence a podpory účinné léčby. Dodržováním uvedených doporučení budete zdravě jíst i bez počítání kalorií, drastických diet a hladovění: www.healthyplate.eu.

 • Ve špatné náladě nebude ani skvělé jídlo chutnat. Naopak dobrá nálada a společnost u stolu jen prospívají, u dětí společné rodinné stravování dokonce zvyšuje pravděpodobnost zdravějšího jedení a stravovacích návyků celkově.

 • Čerstvé, právě dozrávající potraviny obsahují nejvíce živin a nejlépe chutnají.

 • Přirozené anebo jen minimálně průmyslově upravované potraviny a čerstvá jídla z nich připravovaná jsou mnohem lepší než vysoce průmyslově upravované a chemicky dochucované polotovary.

Co do kuchyně nepatří

 • Snídaňové cereálie nejrůznějších tvarů jsou zdrojem skrytých jednoduchých sacharidů i tuků. Při jejich konzumaci přijímáme mnoho prázdných kalorií v dobré víře, že sobě a svým dětem dodáváme to nejlepší. V müsli tyčinkách je většinou škrobový či glukózový sirup dokonce tou hlavní složkou. Ovesné vločky jsou navíc často nahrazeny extrudovanými obilovinami, které mají vysoký glykemický index a dochází po jejich konzumaci k výkyvům hladiny krevního cukru. Velké množství cukru najdeme také v celozrnných sušenkách. U cereálií a tyčinek se tedy vyplatí pozorně sledovat jejich složení a vybírat produkty s nižším obsahem cukru a vyšším zastoupením ovesných vloček anebo ořechů či kvalitního tuku. Nejlepší variantou je samozřejmě domácí příprava, kdy máte složení ve vlastních rukou.

 • (4) Cukr

  Vysoká konzumace bílého, rafinovaného cukru (která je dnes považována za obvyklou) přispívá k výskytu takzvaných neinfekčních onemocnění, jakými jsou rakovina, kardiovaskulární nemoci a diabetes, jež v současnosti celosvětově představují větší hrozbu než infekční nemoci. Dnes běžně konzumované množství cukru vede k narušení metabolismu, které je základem pro rozvoj onemocnění, jako jsou diabetes, poruchy trávení tuků, nemoci jater a srdce. Nadměrná konzumace cukru také zvyšuje krevní tlak, nepříznivě ovlivňuje hormony zodpovědné za vnímání pocitu sytosti a hladu a může poškozovat slinivku břišní.
  Ve videu Cukr pod kontrolou představuji webovou stránku CukrPodKontrolou.cz, kde najdete informace, kolik cukru potřebujeme jíst, co znamená množství cukru v potravinách a další doporučení včetně receptů.

 • Extrudáty jsou nejrůznější obiloviny zpracované za použití vysokých teplot a tlaku, mohou mít například podobu křehkých plátků nebo chlebíčků. Preferují je hubnoucí lidé, kterým je jako dietní produkty doporučují výživoví poradci. Tyto potraviny mají vysoký glykemický index a tělu dodávají jen cukry. Zejména pro lidi s cukrovkou anebo s nadváhou by měly být naprosté tabu. V tomto videu představuji jednoduchý domácí recept na vynikající sýrové křupky, kterými nahradíte všechny kupované krekry.

 • Nepřirozeně koncentrované sladidlo, které je pro svoji levnost a vysokou sladivost oblíbeným základem mnoha polotovarů. Podporuje ukládání tuků a neprospívá vůbec nikomu. Dodnes se občas doporučuje jako sladidlo vhodné pro diabetiky. Nesouhlasím a nedoporučuji. Více informací o fruktóze najdete v mém videu.

 • Chutné kvalitní potraviny nepotřebují chuťové vylepšování a nechutné potraviny my nepotřebujeme jíst. Proto nevidím žádný důvod jeho existence.

 • Neformální označení pro potraviny s vysokým kalorickým obsahem a nízkou výživovou hodnotou, zkráceně nezdravé potraviny. Typickými příklady junk food jsou sladkosti, soft drinks, sušenky, chipsy, mnohé vysoce upravované polotovary a nabídka fast food restaurací. Příjem junk food díky mizivému obsahu živin nemůže uspokojit naše výživové potřeby, a proto nevede k utišení hladu. Vysoká koncentrace návykových cukrů podporuje opakující se příjem takovýchto nehodnotných potravin. Pravidelná konzumace junk food potravin tak může paradoxně vést k nadváze a současně i nedostatku živin.

 • Konzumace potravin se sníženým či nulovým obsahem tuku vede k tomu, že tělu nedodáváme omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Tyto kyseliny, které se nacházejí například v tučných rybách, lněných semínkách nebo ořeších, jsou zásadní pro dobrou náladu, fungování mozku a srdce. Nízkotučné výrobky obsahují větší množství škrobu kvůli hustotě, často bývají přeslazené.

 • Vysoce průmyslově upravované rostlinné tuky, které nic nedostatkového ve výživě nepřinášejí. Dříve nás ohrožovaly obrovským obsahem trans tuků (a také se stále doporučovaly) a dnes obsahují tzv. estery tuků, o nichž ještě mnoho nevíme. Více informací o tom, zda bychom měli jíst margaríny, najdete v mém videu.

 • Kvalitní potraviny nepotřebují umělé a potenciálně rizikové chuti ani barvy. Nejlepší je uměle dochucované potraviny vůbec nekupovat.

 • Jsou často hlavním zdrojem prázdných kalorií, příčinou nadváhy a všech potíží s ní souvisejících. Jejich konzumace je pouhým zvykem, který doporučuji odbourat a pít jen neslazené nápoje, anebo čerstvě vylisované ovocné a zeleninové šťávy.

 • Při stresu se uvolňují hormony, jež připravují tělo na boj s mamutem, ale s kastroly válčit nepotřebujeme, a proto nám jen podpoří ukládání tuků, které také většinou nepotřebujeme. A při nepohodě nás nebaví nic, a tak to vaření potom i vypadá. Zajděte si raději do zdravé restaurace.

 • Jsou jednoznačně zdraví nejškodlivějším druhem tuků a ideální je vůbec je nekonzumovat. Nejběžněji se nacházejí v polotovarech, jako třeba i některých jogurtových polevách, a smažených jídlech z fast foodu. Překvapivě jeden z nejvyšších obsahů trans tuku byl nalezen i v sušeném sójovém mléku Zajíc, které se běžně nabízí v některých prodejnách zdravé výživy i lékárnách.

 • Nedodávají kalorie, ale přesto nepomáhají zhubnout, a podle některých studií se po nich dokonce tloustne více než po cukrech. V každém případě je jisté, že nemohou naučit vnímat přirozeně sladkou chuť potravin, ale naopak jen prohlubují potřebu nepřirozeně sladké chuti. K tomu ještě celá řada potenciálních zdravotních rizik z těchto chemikálií.

 • (4) Uzeniny

  Světová zdravotnická organizace je v roce 2016 zařadila na černou listinu produktů, které mohou být rakovinotvorné. Týká se to masných výrobků, které jsou zpracovány uzením nebo jinou konzervací. Uzeniny mají navíc v sobě mnoho soli, která lidskému zdraví také neprospívá. U většiny uzenin se vyskytuje vysoké množství aditiv a přidává se vysoké procento škrobů.

Obchody a dodavatelé

 • Zubní pasta, mýdla, šampony, ořechy, obiloviny, oleje, ekodrogerie, zkrátka skoro vše ze základních potravin, kosmetiky a drogerie do vlastních nádob. K tomu nádherné plátěné pytlíky, bazar použitých skleniček, možnost připravit si na místě své vlastní arašídové máslo a doplňkový prodej skvělých mléčných produktů, tempehů, pomazánek, pralinek… V Praze jsou tři bezobalové prodejny a další přibývají po celé České republice.

  Nákup: bezobalu.org
 • E-shop a výhradní dovozce Bachových esencí. Základní Bachovy květové esence – kombinují se a míchají zpravidla po dohodě s terapeutem. Kombinované Bachovy květové esence – připraveny a určeny k okamžitému použití, na výběr dle problému.

 • Soukromá zemědělská ekologická farma majitele Josefa Sklenáře se nachází na Vysočině. V e-shopu si můžete objednat vyzrálé hovězí a vepřové maso, masné výrobky bez éček, zeleninu, čaje a soli ze sasovského konopí, víno a medovinu i bio vajíčka a kuřata a další výrobky od spřátelených farmářů.

  Nákup: biofarma.cz
 • Prodejna zdravé výživy a biopotravin, která se nachází v ulici U Svobodárny 1110/12, Praha 9, nabízí balené potraviny, každý den čerstvé pečivo z místních bio a celozrnných pekáren, ovoce a zeleninu od českých i zahraničních pěstitelů, mléčné výrobky pocházející z českých ekofarem, přírodní kosmetiku a produkty ekologické drogerie.

 • Rodinná biopekárna, která vyrábí sladké bio sušenky a slané bio krekry. Všechny produkty pečou podle originálních vlastních receptur Hanky Zemanové, autorky bestselerů Biokuchařka a Bioabecedář. V sortimentu naleznete i bezlepkové bio sušenky. Celé portfolio biopečiva vám nabízí v e-shopu.

 • Prodejna biopotravin a prodejna specializující se na biokosmetiku a ekodrogerii se nachází v ulici Bezručova 11 a 12 v Plzni. V e-shopu najdete kromě výše uvedeného sortimentu také například bezlepkové a bezobalové produkty.

 • E-shop s bio kosmetikou. Zaměřuje se na čistě přírodní značky, ideálně 100% bio, které jsou mimořádné svojí účinností: INLIGHT (péče o pleť), ZUII (dekorativní kosmetika), TEATOX (prémiové čaje), BUTTERBEAN ORGANICS (čistě přírodní opalovací krémy), NATURALIS (kosmetika) a ORGANYC (hygienické potřeby, vatové tampóny a vlhčené ubrousky).

 • Farma byla obnovena v roce 1993 a od samého počátku hospodařila v systému ekologického zemědělství. Hlavní myšlenkou hospodaření je trvale udržitelný rozvoj v okolí vesničky Okrouhlice. BioVavřinec se soustředí na finalizaci vlastní produkce. Pěstují různé druhy obilovin, luskoviny, pohanku, proso a různé jiné plodiny. Část této rostlinné produkce je určena pro zpracování ve vlastním mlýně. Na pastvinách chovají plemeno českého červenostrakatého skotu na mléčnou produkci.

 • Česká společnost, která lisuje oleje za studena ve své provozovně v Kraslicích. Používají pouze kvalitní české suroviny, jako jsou ořechy a různá semínka. eshop.bohemiaolej.cz/cs/

 • Společnost nenabízí pouze prodej biopotravin a zdravé výživy, ale také tyto produkty sama pěstuje a vyrábí, vaří s nimi a učí vařit zákazníky. V Nenačovicích u Berouna funguje od roku 2003 ekologické centrum Country Life, jehož součástí je sídlo firmy, vzorková prodejna, biopekárna, ekofarma a balírna.

 • V široké síti prodejen po celé ČR i na e-shopu najdete pod značkou dmBio pestrý sortiment potravin v bio kvalitě, jako jsou například obiloviny, luštěniny, mouky, nápoje, bezlepkové produkty či přesnídávky.

  Nákup: www.dm.cz
 • Farma z Máslovic nabízí zeleninu, ovoce, mléčné výrobky, vejce, maso, mošt, med i bylinky.

 • (4) Dolanea

  Koncentrované džusy Dolanea (dříve pod značkou Sandi) jsou k dostání ve vybraných farmářských obchodech, obchodech se zdravou výživou a v lékárnách. Dolanea se od počátku orientuje především na kvalitu svých výrobků, koncentrované džusy vyrábí z vybraného ovoce bez použití chemických konzervačních látek, aromat či barviv.

 • (4) Econea

  E-shop nabízí produkty pro zdravý, udržitelný a etický životní styl: ekodrogerii pro domácnost, přírodní kosmetiku, zubní kartáčky z biologicky rozložitelných materiálů, hygienické potřeby, ekologické lahve, termosky a karafy, nádoby a obaly i produkty pro bezobalové nakupování, výrobky pro úsporu energií, textil z biobavlny, knihy i raw dobroty.

  Nákup: www.econea.cz
 • Jedním z nosných programů firmy je pěstování rakytníku řešetlákového v rámci ekologického zemědělství a výroba řady produktů zdravé výživy z této rostliny.

 • Internetový obchod s širokou nabídkou potravin a jiných výrobků, jako jsou například káva, čaj, čokoláda, koření aj. z projektů fair trade (spravedlivého obchodu) v České republice.

 • Čerstvé biopotraviny s úsměvem až domů. Od ovoce a zeleniny přes bylinky, maso, ryby, mléčné, vejce, pečivo, chlazené,potraviny, nápoje, přístroje, drogerii až po rawfood. Vše čerstvé, po celé republice a k tomu na webu skvělé tipy a recepty, jak potraviny připravovat.

  Nákup: www.freshbedynky.cz
 • E-shop se zdravou výživou nabízí zdravé potraviny bez lepku, laktózy, palmového oleje a rafinovaného cukru. Produkty sami testují a vaří z nich, navíc se prodejem snaží podporovat české výrobce. Nabízejí také eko kartáčky, přírodní mýdla a produkty do kuchyně a koupelny.

 • Jiří a Míša Koláčkovi vyrábějí chléb tradičním způsobem třístupňového vedení kvasů z žitné mouky a pečou postaru, tedy na tvrdou kůrku a doměkka propečenou a vláčnou střídu. Kromě žitného chleba pečou i celozrnný, semínkový, ořechový, chia, mrkvový, pohankový a hokkaido chléb v BIO kvalitě, bezplepkový chléb, muffiny, koláče a žitné crackers.

  Nákup: zitnychleb.cz
 • Firma, jejímž cílem je vyplnit mezery na českém a středoevropském trhu s produkty zdravé výživy a zdravého životního stylu vůbec. V sortimentu najdete potraviny, které dosud na našem trhu chyběly, anebo se svým složením či způsobem výroby odlišují. Rovněž uvádí řadu 100% přírodních doplňků stravy za příznivější ceny, než se doposud na trhu vyskytují. Část produktů pochází z divoce rostoucích rostlin a nekomerčních sklizní. Takové produkty jsou ve své podstatě ještě ekologičtější a na živiny bohatší než výrobky bio. Firma hájí přesvědčení, že nejlepší potrava pro člověka roste na stromech a keřích, v sadech a zahradách, neznehodnocená tepelnou úpravou ani jinou formou rafinace. Takovou potravu nazývají živá strava – lifefood.

 • (4) Makro

  Nabízí čerstvé sladkovodní a mořské ryby a plody, potraviny v bio kvalitě, jako například vyzrálé steakové maso, ovoce, zeleninu, luštěniny apod.

  Nákup: www.makro.cz
 • Česká značka s tradicí od roku 1994. Firma nabízí přírodní éterické oleje nejvyšší kvality. Je prokázáno, že takovéto oleje mají schopnost pronikat hluboko do lidského organizmu, přispívat ke zlepšení fyzického zdraví a duševní pohody.

 • Kosmetický e-shop i kamenný obchod nabízející ručně vyráběnou a veganskou kosmetiku českých a slovenských značek, dekorativní kosmetiku z Francie a kosmetiku z Mrtvého moře. Produkty vyráběné ze surovin v bio kvalitě neobsahují umělé konzervanty, barviva, parabeny či minerální oleje (výtažky z ropy). Přímo na e-shopu se můžete také poradit s přední dermatoložkou.

 • (4) PRO-BIO

  První český výrobce a významný dodavatel širokého sortimentu kvalitních biopotravin sídlí ve Starém Městě pod Králickým Sněžníkem v okrese Šumperk. Podporuje a rozvíjí ekologické zemědělství, svou činností přispívá k zachování zdravé planety. Vrací zapomenuté tradiční plodiny a potraviny do života lidí. V jejich nabídce najdete základní biopotraviny – od obilovin, luštěnin, mouk, mlýnských produktů či olejů až po pochutiny, jako jsou sušenky, rychlé směsi, čokolády, vína či káva. V sortimentu mají více než 400 bezlepkových produktů. Ve třech vlastních bio mlýnech denně melou bio mouky (špaldovou celozrnnou, žitnou chlebovou či pohankovou – na výběr je téměř 40 různých druhů). Pořádají exkurze bio mlýna, balíren i skladů a každoročně v létě Bioslavnosti, což je den plný geniálního jídla v biokvalitě a skvělé muziky.

  Nákup: www.probio.cz
 • Český výrobce a e-shop s přírodními doplňky stravy stavěné převážně na české dezintegrované sladkovodní řase Chlorella. Výrobky jsou zaměřené např. na detoxikaci, imunitu, boj proti parazitům a pohybový aparát.

 • Lokální potraviny online, které si můžete nechat přivézt až domů. Farmáři a menší dodavatelé do Rohlíku pravidelně dovážejí masa, uzeniny, sýry, jogurty, mléka i nemléka, džemy nebo lahůdky.

  Nákup: www.rohlik.cz
 • Bioobchod, který se nachází v ulici Nádražní 17, Praha 5, nabízí denně čerstvé pečivo, výrobky z kravského a kozího mléka, obilniny, luštěniny, semínka, ořechy, těstoviny, čerstvou biozeleninu, pomazánky, koření a ochucovadla, oleje anebo zdravé mlsání a další.

 • (4) Saloos

  Ryze česká značka Salus/Saloos se od roku 1993 vypracovala na největšího českého výrobce certifikované přírodní biokosmetiky. Výrobky obsahují nejvyšší možný podíl čistých přírodních látek. Neobsahují syntetické parfemace, konzervanty ani barviva. Kosmetika nevyvolává alergické reakce a je vhodná pro všechny typy pleti. Mám vyzkoušeno a doporučuji!

  Nákup: www.saloos.cz
 • Online obchod nabízející léčivé byliny, kapsle, masti, extrakty, semena, živé rostliny a skvělé sušené plody kustovnice a brusinek.

  Nákup: www.salviaparadise.cz
 • Tady roste radost. Česká firma se zahraniční majetkovou účastí, která se zabývá převážně výrobou bio-čajů a bio-koření z toho nejlepšího, co v přírodě najdete. Hlavní ideou společnosti je hluboká, dlouhodobá a obapolně výhodná spolupráce obchodní a zpracovatelské společnosti spolu s biofarmáři. Základním motivem je zpracování a výroba produktů z kontrolovaného ekologického zemědělství – jakožto jediná možná alternativa průmyslovému velkozemědělství se všemi jeho problémy, jako jsou nadprodukce, potravinové skandály, týrání zvířat, znečištění biosféry a genové manipulace. Společnost Sonnentor žije myšlenkou trvale udržitelného rozvoje a v jejím duchu také jedná. Kromě aktivní podpory ekologického zemědělství a zpracování bioproduktů oživuje tzv. „brownfields“, což znamená, že revitalizuje staré výrobní areály, které přestaly plnit původní funkci, pro kterou byly v dřívějšku postaveny a vnáší do nich nový život. Nestaví tedy na „zelené louce“ a nezabírá tak další zemědělskou půdu.

 • Výrobci oříškových másel z Moravy v e-shopu nabízejí másla několika příchutí, která neobsahují lepek, laktózu ani konzervanty, i ořechy, jaké do svých másel používají.

  Nákup: sufanek.cz
 • Online farmářský trh. Bedýnku z farmářských raw, bio či bezlepkových potravin od českých farmářů a dodavatelů si složíte v pohodlí domova a vše vám přivezou až domů.

 • E-shop nabízí široký sortiment trvanlivých potravin, jako jsou ořechy, sušené ovoce bez aditiv, lyofilizované (mrazem sušené) ovoce, ořechová másla, semínka, kakaové produkty i ručně vyráběné RAW tyčinky a směsi.

 • Česká firma založená v roce 2008, která vyrábí ekologickou drogerii a spoustu dalších ekodrobností. V e-shopu nabízí mycí, prací a úklidové prostředky (nejen) z mýdlových ořechů, plátěné tašky a sáčky z biobavlny, menstruační kalíšky a také prostředky pro chovatele.

 • Cesta vejce k vám. Projekt Pravého domácího časopisu (pravydomaci.cz). Sháníte domácí vajíčka a nevíte kde? Jste tu správně! Na mapě je nyní (16.10.2013) 85 míst, kam si můžete pro domácí vajíčka dojít/zajet. Máte okolo sebe domácího chovatele, který by vajíčka rád prodával? Pozvěte ho do projektu, registrace je snadná: bit.ly. Projekt je pro všechny zdarma, žije z nadšení redaktorky Pravého domácího časopisu.

 • Nabízí široký sortiment superpotravin, které buď na českém trhu nejsou k dostání a většinou je nutné je objednávat ze zahraničí, nebo nejsou v bio kvalitě.

 • Česká rodinná firma prodává kvalitní ekologické produkty pro domácnost i zahradu a podporuje zajímavé ekologické projekty. Nabízejí i domečky a krmítka pro nejrůznější zahradní živočichy od ptáčků přes krtky až po čmeláky anebo úkryty pro netopýry. Moc oceňuji jejich iniciativu Slepice v nouzi, která zachraňuje slepice z velkochovů před jistou smrtí na jatkách.

Pomocníci v kuchyni

 • Elektrický přístroj nebo pouhá tepelně izolované sklenice pro přípravu domácího jogurtu. Ze surovin je potřeba litr mléka a jogurtová kultura, anebo kvalitní bílý jogurt. Moc doporučuji všem, kteří jogurty pravidelně jedí. Domácí příprava se vyplatí.

  Cena: od 500 Kč
  Nákup: Obchody s elektronikou a mechanický, který doporučuji více, jsem doposud našla pouze v prodejnách zdravé výživy Reformhaus v Německu
 • Klíčení je proces, kdy se semeno namočí, a poté z něj vyrazí klíček, který se jí. Každé klíčící semeno má v sobě výživnou energii potřebnou pro růst celé rostliny. A tu si spotřebujete celou pro sebe vy! Když se semínko vloží do vody, začnou se v něm uvolňovat enzymy, nasaje do sebe vodu a zvětší velikost na dvojnásobek. Zvýší se i obsah živin a semínko se také tzv. předtráví (ulehčí vám práci s trávením). Nejčastěji se dají naklíčit luštěniny jako čočka, fazole a cizrna, můžeme ale klíčit i obilniny nebo různé potraviny jako vojtěšku, řeřichu, mungo, jáhly, quinou, pohanku, pšenici, ječmen, sóju nebo oves.

  Cena: od 300 Kč
  Nákup: Prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Před 15 lety jsme si v Německu (kde jsme tehdy žili) koupili malou jednoduchou a skvělou elektrickou minitroubu za 20 marek, kterou používáme dodnes. Ráno v ní přihřívám plátky chleba, děti si odpoledne přihřejí tortily anebo domácí koláč. Naše trouba už dávno na trhu není, a proto nemohu konkrétněji poradit s výběrem. Obecně však podle mne stačí úplně jednoduchá. Základní nabídka např. na: mini-trouby.heureka.cz.

  Cena: od 1 020 Kč
  Nákup: Obchody s elektronikou
 • Ekologické, stylové svačinové sáčky a ubrousky. Skvělá náhrada igelitových pytlíků na svačiny. Jsou skladné – narozdíl od různých krabiček. Když se zašpiní, jednoduše je otřete vlhkým hadříkem, nebo přidáte k barevnému prádlu a vyperete. Potraviny v nich nevlhnou, ale zároveň ani neosychají a vydrží tak déle chutné.

  Cena: od 100 Kč
  Nákup: Internetový obchod výrobce: www.magsbags.cz
 • Jednoduché a funkční zařízení pro snadnou a rychlou přípravu domácího másla. Ze surovin je potřeba 33% smetana ke šlehání, lžíce zakysané smetany, špetka soli a bylinky dle vlastní chuti. Moc doporučuji všem, kteří máslo pravidelně jedí. Domácí příprava se vyplatí.

  Cena: od 199 Kč
  Nákup: prodejny a online obchod výrobce Tescoma: www.tescoma.cz, prodejny a e-shopy domácích a kuchyňských potřeb
 • Vaření v páře je nejzdravější způsob přípravy jídla. Parní hrnec zachová vitamíny, intenzivní barvu, vůni i chuť.

  Cena: od 300 Kč
  Nákup: Obchody s elektronikou jako: parni-hrnce.heureka.cz
 • Nabízí se i pod názvy slow cooker nebo CrockPot. Je to elektrický hrnec s vnitřní vyjímatelnou univerzální kameninovou nádobou, ve které se jídlo připravuje. Vnější povrch hrnce tvoří kovový plášť s držadly a ovládacím panelem. Na ovládacím panelu se nastavuje rychlost a doba vaření. Po uplynutí této doby se hrnec automaticky přepne na udržovací teplotu. Největší výhodou vaření v elektrickém pomalém hrnci je úspora času při vaření a nízká spotřeba elektrické energie. Sama jej doporučuji zejména na vaření luštěnin anebo přípravu jídla v době nepřítomnosti.

  Cena: od 1 120 Kč
  Nákup: Specializované obchody jako: www.bionaire.cz
 • Úžasný pomocník, bez kterého si spoustu jídel nedokáži představit. Určitě zde doporučuji investovat do kvalitního výrobku.

  Cena: od 1 200 Kč
  Nákup: Obchody s elektronikou
 • Univerzální kráječ na ovoce a zeleninu pro vytváření spirál, ovocných či zeleninových špaget i pro krouhání zelí, přípravu bramborových hranolků apod.

  Cena: od 199 Kč
  Nákup: specializované prodejny a e-shopy domácích a kuchyňských potřeb
 • Sušené ovoce a zelenina jsou skvělým doplněním jídelníčku zejména v zimě, náhradou sladkostí pro děti a bezva možností pro svačiny. Doporučuji sušičky ovoce EziDri. HYDRAFLOW EZIDRI SNACKMAKER (FD500) byla spotřebitelským časopisem TEST vyhodnocena jako nejlepší na našem trhu: www.bionaire.cz.

  Cena: od 4 490 Kč
  Nákup: Internetové obchody elektroniky jako: www.bionaire.cz/ezidri/
 • Wafle jsou zajímavým zpestřením pro svačinky, snídaně i lehčí večeře. Není problém je udělat kvalitní i z celozrnné mouky a minimem cukru anebo na slano s vejci, se sýrem a česnekem.

  Cena: od 600 Kč
  Nákup: Obchody s elektronikou
 • Zmrzlina z pohledu východních učení příliš ochlazuje, a tak i paralyzuje naše trávení. Ale v horkém létě, v případě, že je jen občas a hlavně ze super kvalitních potravin, nejsem proti. Takováto domácí bude většinou vždy lepší než cokoliv kupovaného. Ze surovin doporučuji jako základ smetanový řecký jogurt a ochucování medem nebo šťávou z rakytníku či sladkým ovocem.

  Zmrzlinu lze vyrobit i bez zmrzlinovače (video).

  Cena: od 1 600 Kč
  Nákup: Obchody s elektronikou
 • Užitečný pomocník, který jistě ocení téměř každý fanoušek dobrého, doma připraveného jídla. Dokáže zajistit velké množství úkonů, a tak usnadnit a urychlit přípravu mnoha různých pokrmů. Mezi nejvyužívanější funkce kuchyňských robotů patří hnětení, mixování, šlehání, krájení, strouhání, odšťavňování a v neposlední řadě také mletí masa i dalších ingrediencí.

  Cena: od 1 800 Kč
  Nákup: Obchody s elektronikou
 • Na trhu je více druhů obilných mlýnků. Sama mám výborné zkušenosti s německým kamenným elektrickým mlýnkem, jako nabízí např. firma KoMo. Čerstvě umletá mouka krásně voní, skvěle chutná a jsou v ní zachovány všechny živiny i kvalitní nenasycené mastné kyseliny. Můžete si umlít jakoukoliv mouku – špaldovou, žitnou, pohankovou, kamutovou, pšeničnou, kukuřičnou nebo třeba rýžovou a mlýnek při mletí obilovin většinou zvládne přimlít i trochu koření anebo semínek. Pro jednotlivce lze doporučit i levnější mechanický mlýnek.

  Cena: mechanický 2 990 Kč, elektrický od 6 750 Kč
  Nákup: Specializované internetové obchody jako: www.mlynky.cz
 • Multifunkční robot, který nahradí spoustu kuchyňských přístrojů. Ideální pro přípravu jídel (např. krémových
  polévek, rostlinných mlék, pečiva, másel) i k vaření. Kromě toho máte možnost dělat si online poznámky u
  svých oblíbených receptů a ukládat si je.

  Cena: 33 995 Kč
  Nákup: Prostřednictvím obchodních zástupců: thermomix.vorwerk.cz
 • Ruční mlýnek Melsi pro univerzální použití je český výrobek. Od podobných mlýnků a vločkovačů jiných značek se liší tím, že válečky jsou poháněny ozubenými kolečky a nerezová výsypka je nahrazena dřevěnou nádobou. Mlýnek umele vločky (ovesné, ječné, špaldové atd.), nadrtí semínka (lněná, sezamová, konopná a další), rozdrtí koření (např. kmín, pepř, anýz) a namele mouku z celých zrn i luštěnin (ze špaldy, žita, rýže, červené čočky aj.).

  Cena: 6 500 Kč
  Nákup: Web výrobce: www.melsi.cz
 • Čerstvé vločky snadno a rychle. K vaření, pečení či müsli a všemu ostatnímu, co bude mít užitek z namletého bohatství. Opět doporučuji kvalitní elektrické přístroje, i když pro menší spotřebu stačí rovněž levnější mechanický vločkovač.

  Cena: mechanický 3 010 Kč, elektrický 8 850 Kč
  Nákup: Specializované internetové obchody jako: www.mlynky.cz
 • Univerzální zavařovací hrnec s digitálním ovládáním se prodává v nerezové nebo smaltové variantě. Základem domácí výroby sýrů je syřidlo, chlorid vápenatý a mlékárenské kultury. Doporučuji všem, kteří sýry i jogurty pravidelně jedí. Domácí příprava se vyplatí.

  Cena: od 2 280 Kč
  Nákup: Ekokoza.cz: eshop.ekokoza.cz

Léčiva a doplňky

 • Levandulový olej je nejcennějším a nejsilnějším, co lze z levandule získat. Neředěný pomáhá při oparech, štípancích, popáleninách a drobných poraněních. Je výborný repelent nebo se jím dají potřít spánky při bolestech hlavy. Můžete ho nakapat do koupele či naředit 5 kapkami misku olivového oleje, a získat tak výborný masážní olej. Je možné jej použít do aroma lampy, anebo nakapat na starý francouzský dřevěný kolíček na prádlo, ze kterého se olej postupně odpařuje a krásně vám bude vonět tam, kde ho připnete.

  Cena: od 140 Kč / 20 ml
  Nákup: běžně dostupné, prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Skvělý doplněk pro okamžitou pomoc ve stresu (doporučuji dát si předtím, než začnete křičet na děti, co šíleného zase vyvedly), anebo i jako prevence jeho vzniku (např. před četbou vysvědčení).

  Cena: od 119 Kč / 50 tablet
  Nákup: běžně dostupné (v lékárnách)
 • Kloktání roztoku propolisové tinktury pomáhá hlavně při bolestech v krku a nachlazení, inhalace zase při nemocech dýchacích cest a rýmě. Používá se také k dezinfekci ran a štípanců.

  Cena: od 55 Kč / 20 ml
  Nákup: běžně dostupné
 • Sušené plody morušovníku jsou ideálním doplňkem stravy pro vegetariány anebo mladé dívky a ženy díky vysokému obsahu železa. Obsahují také vitamín C a minerály jako vápník, železo, fosfor a hořčík.

  Cena: od 80 Kč / 160 g
  Nákup: běžně dostupné
 • Používá se k péči o nehty a pokožku se sklonem ke kožním plísním. Sérum obsahuje mj. konopný olej a také přírodní účinnou látku batterikal, která působí antibakteriálně.

  Cena: od 110 Kč / 12 ml
  Nákup: běžně dostupné
 • Omega 3 nenasycené mastné kyseliny EPA a DHA s dlouhým řetězcem pomáhají udržovat srdce zdravé. DHA je nezbytná pro normální činnost mozku, pomáhá udržovat optimální zrak. Nejběžnějším přirozeným zdrojem jsou mořské ryby. Z potravin jsou nejprospěšnější, suplementaci doporučuji jen pro doplnění. Zpravidla vegetariáni mají potíže si omega 3 mastné kyseliny zajistit, proto by měli snížit konzumaci omega 6 mastných kyselin, a vybalancovat tak nedostatek omega 3 mastných kyselin.

  Cena: od 249 Kč / 180 tablet
  Nákup: běžně dostupné (v lékárnách)
 • Ústní sprej pro krizové situace. Vychází z terapie Bachových květů a jde použít v každém věku, pro zvířata i květiny, jako prevenci i podporu už akutních potíží, před zkouškou anebo návštěvou lékaře, před jízdami v autoškole, před čtením vysvědčení či po kontrole finančního úřadu.

  Cena: 318 Kč / 10 ml
  Nákup: některé prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Přírodní olej z australského čajovníku Melaleuca alternifolia. Má silné antiseptické a antimykotické účinky. Je vhodnou dezinfekcí při kousnutí hmyzem, při bolestech v krku, rýmě a onemocněních horních cest dýchacích. Prospívá při kvasinkových onemocněních, při akné, oparech, aftách, při zánětech dásní anebo při plísňových potížích nohou, nehtů a kůže.

  Cena: od 70 Kč / 30 ml
  Nákup: běžně dostupné, prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Kombinovaný homeopatický lék, který je určen pro terapii úrazů, akutních zánětů svalových a kostních tkání. Použitím Traumeelu lze nahradit mnohé běžně předepisované protizánětlivé nebo analgetické léky, jejichž příjem je spojen s celou řadou závažných nežádoucích vedlejších účinků. Traumeel je podle některých zdrojů celosvětově nejprodávanějším vícesložkovým homeopatickým lékem, je oblíbenou terapií mnoha sportovců a výborně se osvědčuje při běžných dětských zraněních. K dostání v podobě masti, tablet a injekcí.

  Cena: od 149 Kč / 50 g, od 115 Kč / 50 tablet
  Nákup: běžně dostupné (v lékárnách)
 • Nakládané plody ume stromu, japonského druhu švestek (někdy označované i jako meruňky). Plody jsou kulatého tvaru, původně pocházejí z Číny a ty nejkvalitnější se dnes pěstují v Japonsku. Jsou specialitou používanou v makrobiotice. Doporučují se při trávicích potížích, pálení žáhy, nechutenství anebo přejedení. V akutním stavu většinou i kousek jediné švestky po pár minutách zajistí okamžitou úlevu a zlepšení stavu. Více v encyklopedii na margit.cz.

  Cena: od 120 Kč / 150 g
  Nákup: prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Komplexní potravina s celou škálou vitamínů a minerálů čistě přírodního původu. Posiluje zdraví a imunitu, podporuje chuť k jídlu. Včelí pyl můžeme přidat do nápojů anebo konzumovat samotný jako svačinku. Před jeho používáním doporučuji udělat alergický test na zápěstí z důvodu možné alergické reakce na včelí pyl.

  Cena: od 120 Kč / 125 g
  Nákup: běžně dostupné
 • Bioflavonoidy jsou zdraví prospěšné látky rostlinného původu, které podporují působení vitamínu C a kombinovaný přípravek je proto prospěšnější než samotná kyselina askorbová – vitamín C. I když samozřejmě úplně nejvhodnější je tyto mikroživiny přijímat ve formě přirozených potravin.

  Cena: od 130 Kč / 100 tablet
  Nákup: běžně dostupné (lékárny) a některé internetové prodejny
 • Extrakt ze sladkovodní řasy. Jednobuněčná zelená řasa, skládající se až z 60 % z vysoce kvalitního rostlinného proteinu. Obsahuje mnoho esenciálních vitamínů, minerálů a stopy základních a druhotných rostlinných substancí. Podle propagace výrobců vyniká svými detoxikačními schopnostmi, pomáhá odbourávat těžké kovy, zmírňuje záněty a vyživuje dásně, omezuje afty a napomáhá hojení ran. Posiluje a vyživuje, napomáhá u chudokrevnosti. Zelené potraviny ale nejsou zázrakem, jak tvrdí výrobci a prodejci – více v mém článku Zelené potraviny – mýty a fakta v časopise Praktické lékárenství.

  Cena: od 229 Kč / 450 tablet
  Nákup: běžně dostupné
 • Vonné látky z listů, květů, plodů, kůry i kořenů rostlin pomáhají přírodní cestou při kašli, rýmě, angíně chřipce, žaludečních potížích, bolestech hlavy. Doporučuji používat jen ty v bio kvalitě.

  Cena: od 170 Kč / 5 ml
  Nákup: běžně dostupné
 • Koncentrovaný zdroj přírodního kofeinu z jemně mletých semen tropické dřeviny Guarany. Stimulující energetické tonikum, nevhodné pro děti, kojící a těhotné ženy.

  Cena: od 200 Kč / 180 tablet
  Nákup: běžně dostupné
 • Extrakt z kořene jihoamerické rostliny, obsahuje minerály, vitamíny, enzymy a všechny esenciální aminokyseliny. K podpoře libida, mírnění menstruačních potíží a podpoře terapie neplodnosti, nazývána i jako rostlinná viagra. Maca je vhodná také k podpoře revitalizace organismu a podpoře nárůstu svalové hmoty, ke zvýšení výkonu sportovců.

  Cena: od 145 Kč / 125 g
  Nákup: běžně dostupné
 • Unikátní květinový nektar, který už Maorové používali k léčbě.  Manuka u nás doma nejoblíbenější lék při bolestech v krku. Jedná se o med s prokázanými antibakteriálními vlastnostmi. Jeho léčivá síla se vyjadřuje tzv. TA („total aktivity“) faktorem. Nejvíce jej doporučuji v terapii nachlazení a pro doplnění léčby angín. V zahraničí se nabízí i v podobě mastí, které se používají při léčbě ran a menších popálenin.

  Cena: od 430 Kč / 250 g
  Nákup: některé prodejny a internetové obchody zdravé výživy
 • Podle propagace výrobců napomáhá ke stabilizaci hladiny cholesterolu, ke snížení krevního tlaku a celkovému zvýšení a posílení imunitního systému. Příznivě působí na hormonální systém a také na psychický stav. Může přispívat k jemné detoxikaci organismu a podpoře střevní peristaltiky. Tyto účinky se zčásti připisují vysoké koncentraci chlorofylu. Díky němu může mladý ječmen zmírnit, či dokonce potlačit nemoci, bakterie a zápach vycházející z úst. Zelené potraviny ale nejsou zázrakem, jak tvrdí výrobci a prodejci – více v mém článku Zelené potraviny – mýty a fakta v časopise Praktické lékárenství.

  Cena: od 240 Kč / 250 g
  Nákup: běžně dostupné
 • Fruits of the earth, superdoplněk složen z extraktů ovoce a zeleniny, doplněn chromem a probiotiky: www.vitalvibe.eu.

  Cena: 1 146 Kč za 360 g
  Nákup: Internetové obchody
 • Dokonalá čistě rostlinná proteinová kombinace z Vitalvibe pro tvorbu svalové hmoty, anebo jen svačinky, když se výjimečně nestíhá řádné jídlo. Obsahuje proteiny hrášku, brusinek, konopí, dochuceno vanilkou a stévií.

  Cena: od 550 Kč / 375 g

Knihy a kuchařky

 • Narůstající počty doporučení, diet, studií, poradců a speciálních potravin doprovází stoupající výskyt nemocí, které souvisejí s nezdravou stravou. Už leta doporučuji potraviny, které jsou běžně dostupné, chutnají skvěle a zasytí. Skutečné potraviny totiž obsahují vše, co potřebujeme, a navíc ve správných poměrech. Nepotřebujeme počítat žádné gramy, kalorie ani porce. Jídelníček postavený na skutečných potravinách a jídlech z nich připravených je základem perfektního zdraví. V knize nabízím také další tipy a doporučení, jak o sebe co nejlépe pečovat.

  Cena: 339 Kč
 • Druhé aktualizované vydání kompletního průvodce světem biopotravin z roku 2017 (po 7 letech úspěšného prodeje a po 4 dotiscích). Hanka Zemanová v knize vysvětluje, jak rozpoznat potraviny vysoké kvality, poradí, kde je nakoupit, a naučí vás využívat je častěji při vaření. Praktická receptová část obsahuje přes 60 nových, perfektně vyzkoušených a lahodných bioreceptů. Na knize jsem s Hankou spolupracovala, považuji ji za nejlepšího průvodce zdravými potravinami u nás a moc doporučuji.

  Cena: 594 Kč
  Nákup: Nakladatelství Smart Press: bit.ly/Bioab
 • Kniha Jany Vlkové se hodí jako inspirace pro gurmány nebo tip na dárek.

  Cena: 509 Kč
 • Povedená 150stránková kniha z dílny Kateřiny Balcarové a Veroniky Chládkové, ve které na čtenáře čeká víc  než jen recepty. Není to pouze kuchařka, ale také praktický rádce a průvodce jak pro začínajícího, tak pokročilého vegana. Jsou v ní jednoduché recepty, hotové třeba za dvě minuty, skládající se z běžně dostupných surovin, určené pro běžné každodenní vaření. 

  Cena: 290 Kč
 • Přepracovaná a doplněná kuchařská kniha vyšla v září 2016 (10 let po původní Biokuchařce). Obsahuje rozsáhlou výživovou část (např. nové trendy ve výživě jako raw strava, bezlepková dieta, vegetariánské výživové směry a další) a více než 80 nových receptů (včetně receptů z biomasa).

  Cena: 509 Kč
  Nákup: Nakladatelství Smart Press: bit.ly/Bioku
 • Aneb jedinečná chuť a léčivá síla živých kultur. Kuchařka obsahuje téměř stovku receptů z kvašených potravin. Autor Sandor Ellix Katz popisuje domácí výrobu kysaných mléčných výrobků a představuje základní postupy na výrobu kysaného zelí i další nakládané zeleniny, sýrů, piva, vína i octa.

  Cena: 297 Kč
  Nákup: www.grada.cz
 • Kniha trojice profesionálů (Tim Noakes, Jonno Proudfoot a Bridget Surtees) zpochybňuje mnoho dietních přesvědčení a obhajuje skutečnou stravu pro děti – od batolat až po dospívající včetně doporučení pro těhotné ženy. Více o knize v mém článku Nejlepší doporučení ve výživě dětí.

 • Tim Noakes je nadšeným propagátorem nízkosacharidové diety s vysokým obsahem tuku (LCHF). V knize převrací konvenční dietní moudrost nedávných desetiletí, která umístila sacharidy na základně údajně zdravé stravovací pyramidy a která vedla přímo k celosvětové epidemii obezity a diabetu. Autor nabízí skutečně revoluční přístup ke zdravému stravování, v němž vyvrací mimo jiné mýtus, že cholesterol je pro nás špatný. Kniha byla přeložena do češtiny a vyšla pod názvem Revoluce v opravdovém jídle: Radikální a udržitelný přístup ke zdravému stravování.

  Cena: od 465 Kč
  Nákup: www.amazon.com (angličtina), prodejny knih a internetová knihkupectví (čeština)
 • Kuchařka Lenky Žák alias Biolenky se zaměřuje hlavně na vaření z obilovin, a to bez glutamátů i dalších chemických přísad, cukru a mouky. Recepty jsou vhodné pro bezlepkáře, alergiky, vegany, vegetariány, ale i pro ty, kdo chtějí zpestřit svůj jídelníček.

  Cena: 399 Kč
 • Kuchařka Lucie Grusové obsahuje recepty pro vaření z čerstvé zeleniny, masa a vajec, bez lepku, zpracovaných polotovarů a přidaného cukru. V knize najdete také základní popisy výživových směrů a spoustu praktických tipů do kuchyně.

  Cena: 790 Kč
 • V kurzu, který má 21 lekcí, předávám informace, jak zvládat dobře jíst bez měření, vážení a počítání, jak se co nejlépe starat o své tělo i bez zbytečných diet, jak si udržet zdraví, zdravou hmotnost a dobrou náladu, jak vše zvládnout v rámci rodiny, práce a volného času včetně praktických tipů pro efektivní nákupy, vaření i jedení v práci a na cestách.

  Cena: 1 490 Kč
 • Během svého 5hodinového školení vysvětluji nejčastější omyly a mýty ve zdravé výživě, populární výživové trendy a doporučení, prevenci častých nemocí pomocí dobrého jídla, odlišnosti ve stravování žen a dětí, praktické tipy pro efektivní nákupy, tipy, jak vše zvládnout v rámci rodiny, práce a volného času – to vše je 100% podloženo vědeckými výzkumy a také mými 25 lety praxe.

  Cena: 4 200 Kč
 • První odborná publikace, zaměřující se na vitariánství, veganství a vegetariánství u dětí, v češtině. Autorka knihy, Eva Hájková, je výjimečným expertem, je vysoce odborně vzdělaná a současně má i praktické výživové zkušenosti s veganstvím a vitariánstvím u dětí. Doporučení formulovala velmi rozumně a citlivě, tvrzení podložila mnoha zdroji. Grafika knihy je úžasná a recepty lákají k vyzkoušení.

  Cena: 490 Kč
 • Autorka knihy z roku 2014, Eva Francová, je výtvarnicí na volné noze, která se rozhodla opustit město a žít se svou rodinou uprostřed přírody ve Svatojanském Újezdu. Mnoho fanoušků si získala nejen originálním přístupem k vaření a novými, vždy vyzkoušenými a ověřenými recepty, ale i neuvěřitelným klidem a pohodou, jež čtenářům předává.
  V roce 2015 vydala druhý díl Kuchařka ze Svatojánu: Zahrada na talíři a v roce 2016 vyšel třetí díl Kuchařka ze Svatojánu: Zdraví z kuchyně. Kuchařky jsou vegetariánské a mnohé z receptů dokonce veganské. Všechny tři knihy Evy Francové můžete zakoupit také v jednom boxu.

  Cena: 359 Kč
 • Aneb jak se rodí BIO. Nádherná ilustrovaná vzdělávací publikace o ekologickém zemědělství, která hravou formou seznamuje děti s problematikou výroby biopotravin. Oslík Biáček během šesti kapitol provází čtenáře zrodem biopotravin, které mohou najít na stole třeba při snídani, tedy vznikem chleba, sýru, čaje, ovoce, zeleniny a vajec. Popis zachycuje cestu od pole, sadu a pastviny až na stůl. Sedmá kapitola je věnována životu na ekostatku a zachycení práce rodiny ekosedláka během jednoho dne. V poslední, tj. osmé, kapitole představuje Biáček dětem ostatní zvířata žijící na statku. Knihu moc doporučuji do rodin i pro výuku do školek a škol.

  Cena: 250 Kč
  Nákup: www.biacek.cz

Restaurace

 • Obložené chleby s avokádem i vajíčkem, kaše a misky s masem, zeleninou a rýží. Bezva káva a útulné prostředí.

 • „Restaurace s pekárnou, která spojuje tradiční a moderní – na talíři i v interiéru. Přináší jídla z českých surovin v odvážném pojetí šéfkuchaře.“ Toto je citace představení z webu restaurace a sedí tak přesně, že bez úprav předávám.

  Nákup: eska.ambi.cz
 • „Místo pro setkávání lidí napříč generacemi. Kulturní oáza bez vizuálního smogu jen pár minut od centra Prahy. Kavárna, kino, pískoviště, galerie, bar a klub, ohniště, …“ Kouzelný prostor v centru Prahy, oáza klidu, pohody a současně spousty lidí a aktivit. Zajděte posedět, shlédnout film, pokecat s pražskými sousedy, zahrát si plážový volejbal anebo si dát nakládaný hermelín…

 • Úžasný hostel s fantastickou snídaní a na místě se právě dokončuje i restaurace s pekárnou. Doporučuji vyzkoušet jídlo i ubytování.

 • To je moje oblíbená kavárna. Místo, které nikdy nezklamalo kávou ani jídlem. Kouzelný prostor k posezení i pracovnímu jednání, jen je stále plno a živo, místa vhodné rezervovat.

 • Krajová kuchyně v hostinci založeném v roce 1715. Chutná česká jídla v milém prostředí. Jezdíme tam už roky a nikdy nezklamali.

 • Skvělý chleba a na místě i káva, sendviče a koblihy. Je třeba zkusit. Jen varuji, že chuť je vysoce návyková.

 • Představují se jako experimentální kuchyně a zkoušení jim jde skvěle. Vynikající asijsky laděná jídla pro každého – skoro vše ve verzi veganské, masové a rybí. Pro mě gastro zázrak mimo Prahu.

 • Skvělá tradiční jídla tradičně i moderně, jako třeba luštěninové pomazánky, kaše z pohanky nebo jáhel, pirohy, halušky a třeba i pirohy s řepou.

 • Kam jít a kde jíst? Toto je moje čistě subjektivní a trochu náhodná kategorie – směsice doporučení míst a jídel, která mě nadchla.

 • Nová restaurace, která píše: „Přemýšlíme nad tím, co jíme. Chceme, aby jídlo na talíři dávalo smysl. Vytváříme nové chutě z netradičních surovin. Spojujeme u jednoho stolu všechny, kteří chtějí jíst dobře. Bez předsudků a bez ohledu na to, jestli se jedná o vegana, vegetariána, nebo milovníka masa.“ Za mě bezva koncept, který stojí za to vyzkoušet.

Výživové směry

žádné položky